19.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snížení spotřeby elektrické energie jednoduchými kroky

Elektřina, voda, topení jsou hlavními zdroji účtů domácnosti. V každé z těchto tří oblastí můžete podniknout správné kroky ke snížení nákladů na údržbu domu a ulevit svému rozpočtu. Seznamte se se všemi a zefektivněte svůj domov energeticky.

Změňte své návyky

Často si neuvědomujeme, jak moc naše každodenní návyky ovlivňují spotřebu energie. Změna vlastních návyků je způsob, jak bezplatně snížit své účty za vytápění. Co můžete udělat nyní, abyste ušetřili peníze?

Vypněte světla v místnostech, ve kterých právě nejste

Těžko si představit situaci, kdy nechat rozsvícené světlo je ziskové. Časté mačkání vxpínače sice způsobuje vyšší spotřebu energie, ale najednou se rovná té spotřebované za pouhou jednu sekundu. Zkuste tedy zhasnout světla vždy, když v místnosti nikdo není. Připomeňte to i ostatním členům domácnosti.

Nenechávejte zařízení v pohotovostním režimu

Zvláště pokud odjíždíte na noc, víkend nebo plánujete delší výlet. Televizory, DVD přehrávače, set-top boxy, nabíječky telefonů a další zařízení připojená k elektřině zbytečně plýtvají elektřinou, když je nepoužíváte. Takže je úplně vypněte. Chcete-li tento úkol usnadnit, připojte zařízení, která nejčastěji používáte, k prodlužovacímu kabelu. Díky tomu je můžete všechny společně odpojit od zdroje energie jedním vypínačem.

Snižte spotřebu vody v kuchyni a koupelně

Můžete to udělat mnoha způsoby, například vypnout kohoutek při čištění zubů nebo mýt nádobí v misce či myčce (pokud ji máte) místo tekoucí vody. Podobně se snažte omezit používání vody na toaletě. Nezacházejte s ním jako s popelníkem nebo odpadkovým košem, protože splachování odpadků také zvyšuje spotřebu vody. Další způsoby, jak doma šetřit vodou, najdete v článku: Způsoby, jak šetřit vodou aneb jak být eko ve vlastním domě.

Udržujte ve věcech pořádek

Pravidelně otírejte všechny lampy, žárovky, ohřívače a elektronická zařízení. Usazený prach může bránit proudění světla, přístupu tepla nebo účinnosti zařízení. Udržováním pořádku můžete své domácí spotřebiče zefektivnit a prodloužit jejich životnost, což také ovlivňuje náklady.

Kontrolujte dobu, po kterou vy i vaše děti používáte elektronická zařízení

Trávit příliš mnoho času u televize, počítače nebo s tabletem či chytrým telefonem v ruce je nejen zdraví škodlivé, ale také zvyšuje účty za elektřinu. Pokud chcete opravdu ušetřit, zkuste dětem omezit čas, kdy tato zařízení používají.

Další způsoby jak ušetřit

Někdy malá vylepšení domácích spotřebičů jim pomohou stát se efektivnějšími. Pravidelné kontroly také pomohou vyhnout se selhání systému, které s sebou nese vyšší náklady. Jak zlepšit provoz domácích spotřebičů? Jak se dá ještě ušetřit elektrická energie a účty za ní?

Zamezte úniku tepelných ztrát

Proudění studeného vzduchu z nezatepleného podkroví, sklepa a mezer v oknech a dveřích způsobuje velké tepelné ztráty. Zejména ty druhé, najděte a utěsněte je těsněním nebo izolací. Zablokování míst, kudy teplý vzduch uniká ven, pomáhá ušetřit za vytápění.

Zkontrolujte provoz topného systému

Vadný topný systém, který využívá energii navíc k vytápění vašeho domova, vás stojí spoustu peněz. Pokud vaše topení vyžaduje časté opravy nebo místnosti nejsou vytápěny rovnoměrně, nechte jej zkontrolovat kvalifikovaným instalatérem. Nezapomeňte také před začátkem topné sezóny otřít radiátory od prachu a odvzdušnit. Tímto způsobem zajistíte dobré proudění tepla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down