Socha Kováře na radnici Zlína je znovu v kondici

Socha Kováře, která zdobí severovýchodní křídlo zlínské radnice, září opět novotou. Dílu významného zlínského architekta Františka Lýdie Gahury navrátil lesk akademický sochař a restaurátor Tomáš Martinák. Statutární město Zlín obdrží na obnovu 176 tisíc korun. Peníze poskytne Ministerstvo kultury ČR z dotačního Programu regenerace městských památkových zón a rezervací.

Socha Kováře, která zdobí severovýchodní křídlo zlínské radnice, září od poloviny července opět novotou. Dílu významného zlínského architekta Františka Lýdie Gahury navrátil lesk akademický sochař a restaurátor Tomáš Martinák. Statutární město Zlín obdrží na obnovu 176 tisíc korun. Peníze poskytne Ministerstvo kultury z dotačního Programu regenerace městských památkových zón a rezervací.

„Nepřehlédnutelná pískovcová skulptura nebyla v posledních třiceti letech a možná ještě déle pod odborným zásahem restaurátora. Vlivem povětrnostních podmínek se na několika místech objevilo viditelné poškození, na povrchu sochy se neblaze podepisoval také biologický depozit,“ zdůvodnil nutnost obnovy Pavel Brada, náměstek primátora města Zlín pro oblast majetku a rozvojových ploch.

Nejstarší zmínka o budově, která je dnes dominantou náměstí Míru a od roku 2001 patří na Seznam nemovitých kulturních památek České republiky, pochází z roku 1569. Od té doby prošla řadou stavebních úprav. „Současnou podobu dal radnici v letech 1936 a 1937 architekt a sochař František Lýdie Gahura, který budovu nakonec vyzdobil i sochou kováře. Původně shlížela na Kovářskou, dnes Bartošovu ulici,“ připomněla Eva Husáková, vedoucí Odboru majetkové správy Magistrátu města Zlína.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down