Autor
Kategorie:
Různé

Souboj památkových rezervací a zón o titul Historické město roku 2013 vrcholí

Představujeme 14 finalistů 20. ročníku klání o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a zón (MPZ).

Měsíc duben sice není oficiálním měsícem památek, ale mohl by jím být, protože v jeho druhé polovině už několik desetiletí slaví památky a historická sídla svůj mezinárodní svátek. V České republice se u této příležitosti, přesněji 18. dubna, dozvíme jméno vítěze a nositele titulu Historické město roku 2013. Ten vzejde ze čtrnáctky letošních krajských finalistů, měst a obcí, které se účastní programu Regenerace MPR a MPZ, na podzim 2013 se přihlásily do 20. ročníku soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ a zaujaly v konkurenci 51 dalších soutěžících.

Připomeňme, že soutěž vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj a Centrem pro regionální rozvoj ČR.

KRAJŠTÍ VÍTĚZOVÉ

Kdo má šanci stát se Historickým městem roku 2013 a získat 1 milion Kč? Za region Hlavní město Praha uspěla MČ Praha 2, jihočeským vítězem jsou Prachatice, v Karlovarském kraji bodoval Bečov nad Teplou, v Královéhradeckém jeho metropole Hradec Králové, na Liberecku město Frýdlant, v Pardubickém kraji Chrudim, v Plzeňském kraji Klatovy, ve Středočeském kraji Kutná Hora a na Ústecku Kadaň.

Barvy Vysočiny hájí Třebíč, v Jihomoravském kraji zvítězily Boskovice, na Olomoucku Lipník nad Bečvou, v Moravskoslezském kraji loňský finalista město Příbor a ve Zlínském kraji Valašské Meziříčí.

Během března zúží celostátní hodnoticí komise výběr na finálovou trojici, kterou vyhlásí v dubnu ve Španělském sále Pražského hradu při slavnostním shromáždění. Při této příležitosti udělí svou cenu jednomu ze čtrnácti krajských vítězů také časopis Moderní obec.

Lipník nad Bečvou (Olomoucký kraj).

FOTO: ARCHIV

Jižní terasy v MPR Hradec Králové.

FOTO: ARCHIV

Zámek Žerotínů, Valašské Meziříčí (ZK).

FOTO: ARCHIV

Centrum Městské památkové zóny v Klatovech (Plzeňský kraj).

FOTO: MARTIN MILFORT

Kostel Narození P. Marie v Příboru (MSK).

FOTO: ARCHIV

MPZ v Chrudimi (Pardubický kraj).

FOTO: ARCHIV

MPZ v Boskovicích (Jihomoravský kraj).

FOTO: ARCHIV

Radnice, MPR v Kadani (Ústecký kraj).

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *