Soutěž Adapterra Awards představuje 18 míst, kde jsou připraveni na klimatickou změnu i energetickou krizi

Sucho, přehřívání měst i přívalové srážky letos potrápily značnou část naší republiky. S nadcházejícím podzimem přichází topná sezóna, do níž se promítne energetická krize a zdražování. Existují však místa, kde jsou na budoucnost připraveni. Najdeme je mezi 18 finálovými projekty celostátní soutěže Adapterra Awards. Své sympatie jim může vyjádřit i veřejnost v on-line hlasování do 15. října na webu www.adapterraawards.cz. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

 

Před sedmi lety na pozemky města Židlochovice (okr. Brno-venkov), do lokality zvané Líchy, přijely bagry. Hrábly do zemědělské půdy, objevila se voda a spolu s ní se postupně vrátily rostliny i zvířata. Krok za krokem vznikal lužní les a více než půlhektarový mokřad. Na původně obrovský lán pole přibyly ještě další prvky – lesíky, remízky, ovocné sady, stromořadí a květnaté louky. „Lesopark Líchy představuje jeden z adaptačních projektů, kterými se obce snaží reagovat na důsledky intenzivního zemědělství. Velké plochy, chybějící zeleň a drobné vodní prvky, nesprávné osevní postupy, těžká zemědělská technika v kombinaci s extrémy počasí, jako je sucho nebo nárazové lijáky, jim způsobují komplikace. Obvykle je trápí prašnost z polí v suchých obdobích nebo splach orné půdy (bahna) do obce při přívalových srážkách,“ říká organizátorka soutěže Andrea Křivánková z Nadace Partnerství. V soutěži letos najdeme sedm projektů, které reprezentují adaptační opatření v krajině.

Sucho ale netrápí pouze krajinu. V letních měsících se města přehřívají a trpí suchem, což ovlivňuje stav stromů. „Vzrostlé stromy jsou ve městech zásadní, protože v horkých dnech poskytují stín a ochlazují své okolí vypařováním vody z listů. Musíme je chránit a poskytnout jim dobré podmínky pro růst. Inspiraci přináší inovativní výsadby do strukturálního substrátu v Jihlavě nebo speciální úpravy dlažby při obnově Čelakovského sadů u Národního muzea v Praze, jejichž cílem bylo zvětšit stromům prokořenitelný prostor a zajistit dostatek vody a vzduchu,“ popisuje Andrea Křivánková.

Soutěž Adapterra Awards se soustředí také na udržitelné domy a pracovní prostředí. Mezi finalisty soutěže nalezneme devět soukromých i veřejných budov, které se pyšní například pasivním standardem, zelenými střechami, využitím fotovoltaických elektráren, solárními kolektory na ohřev vody, využitím dešťové vody ke splachování či zálivce zeleně či chytrými technologiemi snižujícími náklady na energie. Jednou z nich je i přestavěné kulturní centrum v Klášterci nad Ohří. „Nová budova je pasivní, dobře zateplená, využívá teplo z návštěvníků i slunečních paprsků, které do budovy pronikají velkými okny. Navíc je energeticky nenáročná a část energie pro ni vyrábí fotovoltaické panely umístěné na střeše. Spočítali jsme si, že za šest měsíců provozu kulturního centra jsme díky tomu ušetřili 2,7 tun uhlí, 3,35 tun CO a 5 pokácených stromů,“ shrnuje Vlastimil Dokoupil, vedoucí odboru výstavby a rozvoje města, který měl projekt na starosti.

O vítězích jednotlivých kategorií rozhodují porotci, Cena sympatie však zůstává v rukou veřejnosti. Hlasování probíhá na webu www.adapterraawards.cz do 15. října. Informace o vítězných projektech a výsledky hlasování v soutěži Adapterra Awards nadace zveřejní 2. listopadu v Praze na konferenci věnované adaptačním opatřením.

18 finalistů soutěže Adapterra Awards 2022: Nová radnice Praha 12 (Hl. město Praha), Obnova Čelakovského sadů a okolí Národního muzea (Hl. město Praha), Residence Sakura (Hl. město Praha), Revitalizace školy Českobrodská v Praze 9 (Hl. město Praha), Český soběstačný dům (Jihočeský), Revitalizace Borkovických blat (Jihočeský), DADA Distrikt (Jihomoravský)
Zelená střecha na panelovém domě v Brně (Jihomoravský), Prevence povodní v krajině Šardic (Jihomoravský), Lesopark Líchy u Židlochovic (Jihomoravský), Revitalizace krajiny a hospodaření s vodou v Ořechově (Jihomoravský), Adaptace krajiny obce Vohančice (Jihomoravský), Revitalizace Sedmihorských mokřadů (Liberecký), Energeticky plusový dům ALFADOME ZERO (Liberecký), Flight Park Javorový (Moravskoslezský), Farma U Hrušků (Plzeňský), Kulturní centrum Klášterec nad Ohří (Ústecký), Výsadby do strukturálního substrátu v Jihlavě (Vysočina).
/tz/

Foto: Vojta Herout

Lesopark Líchy u Židlochovic*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down