Autor
Kategorie:
Různé

Soutěž Obec přátelská rodině už zná své vítěze. Kdo v ní letos slavil úspěch?

Zástupci pěti měst a obcí převzali v první polovině března z rukou ministryně práce a sociálních věcí Ing. Ludmily Müllerové ocenění za vítězství v celostátní soutěži Obec přátelská rodině 2012. Spolu s diplomy si z Poslanecké sněmovny odvezli do svých domovských sídel i poukazy na...

Zástupci pěti měst a obcí převzali v první polovině března z rukou ministryně práce a sociálních věcí Ing. Ludmily Müllerové ocenění za vítězství v celostátní soutěži Obec přátelská rodině 2012. Spolu s diplomy si z Poslanecké sněmovny odvezli do svých domovských sídel i poukazy na neinvestiční dotace v celkové výši 5,1 mil. Kč.

Už 5. ročník soutěže opět vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny ve spolupráci se Sítí mateřských center, Asociací center pro rodinu a Svazem měst a obcí ČR. »Rodina je velmi důležitá hodnota v našem životě. Jsem velmi ráda, že máme takové zastupitele, kteří si to uvědomují a na život rodin myslí i při práci pro obec. A je velmi dobré, že vesnic a měst vstřícných k rodinám u nás přibývá,« uvedla ministryně Ludmila Müllerová na slavnostním ceremoniálu.


Cílem soutěže je ocenit obce, jež aktivně uplatňují prokazatelná dlouhodobá řešení, jak vytvořit rodinám lepší podmínky. Tentokrát se do soutěže přihlásilo 28 obcí, které se mezi sebou utkaly v pěti kategoriích. Prvenství v nich získaly Dub u Prachatic, Borovany, Třinec, České Budějovice a Hradec Králové. V kategorii sídel od 1001 do 3000 obyvatel vítěz vyhlášen nebyl, neboť hodnotitelský tým dospěl k názoru, že v kvalitě hodnocených plánů oproti jiným byly u této kategorie příliš velké rozdíly.

Hodnotitelský tým posuzoval soutěžní materiály obcí složené z těchto částí:

základní charakteristika obce;

podněty pro tvorbu plánu rozvoje rodinné politiky;

základní informace o výchozím stavu rodinné politiky;

plán rozvoje rodinné politiky.

»Považuji za zásadní všestrannou podporu rodiny jako základní jednotky naší společnosti. Motivace obcí k podpoře jejich rodin je pro posilu prostředí přátelského rodině velmi významná,« zdůraznila při oceňování nejlepších obcí a měst předsedkyně Stálé komise pro rodinu PSP ČR Mgr. Helena Langšádlová.

DUB U PRACHATIC VYHRÁL JIŽ PODRUHÉ

Kategorii nejmenších sídel (do 1000 obyvatel) dominoval městys Dub u Prachatic. Navázal tak na svůj triumf v 1. ročníku soutěže před pěti roky, kdy ve své kategorii rovněž slavil vítězství. Městys má vypracovaný plán rozvoje rodinné politiky, který se snaží provádět ve spolupráci s ostatními organizacemi, působícími v obci. Jejich činnost má totiž podle starosty Václava Nováka zásadní význam pro fungování prorodinných aktivit. Jde zejména o IMPAKT – společnost pro aktivizaci periférií, která provozuje mateřské centrum a zaměřuje se i na vzdělávání rodičů a poskytování sociálních služeb včetně sociálně právní ochrany dětí. V Dubu působí i STROOM Dub o.p.s. (společnost trvalého rozvoje osob s omezením), která se věnuje práci s osobami zdravotně nebo sociálně znevýhodněnými a pomáhá jim začlenit se do společnosti a na trh práce. STROOM proto provozuje i chráněné dílny. Na integraci handicapovaných dětí se zase specializuje místní ZŠ a MŠ. Městys Dub při spolupráci s těmito organizacemi klade důraz na jejich finanční podporu. Další výraznou prioritou městyse je podpora rodin v oblasti bydlení v obecních bytech.

Václav Novák na dotaz Moderní obce potvrdil, že o využití neinvestiční dotace se rozhodne na pracovní skupině prorodinných iniciativ a zastupitelstvo se bude řídit jejím doporučením. »Primárně se budou podporovat organizace a jejich činnost, např. příměstské dětské tábory, kulturní akce zaměřené na rodinu, venkovní tělocvična pro seniory, podpora environmentálního vzdělání dětí apod.,« řekl starosta.

Podle mluvčí MPSV Štěpánky Filipové 6. ročník soutěže Obec přátelská rodině bude vyhlášen patrně ke Dni rodin, tedy 15. května. Jeho propozice by měly zůstat stejné jako v minulém ročníku. Mluvčí zájemcům o soutěž doporučuje sledovat stránky www.obecpratelskarodine.cz.

 

Starosta městyse Dub Václav Novák převzal ocenění z rukou ministryně Ludmily Müllerové.

Zástupci vítězných měst a obcí v soutěži Obec přátelská rodině 2012 při společném fotografování. Šeky, které drží v rukou, mají celkovou hodnotu 5,1 mil. Kč.

FOTO: archiv MPSV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *