Soutěžte o nejlepší aplikace postavené na otevřených datech, ještě je možnost

Až do 25. října je otevřeno přihlašování do 8. ročníku soutěže Nadace OSF s názvem Společně otevíráme data. Soutěž tradičně oceňuje aplikace postavené na otevřených datech; letos ale mění svou podobu a představuje nové soutěžní kategorie: životní prostředí a klimatická krize, vzdělávání, zdraví, městská data a speciální kategorie COVID-19. Soutěžící mohou být z řad veřejnosti, neziskových organizací, veřejných institucí, studentů i firem. Vítěz každé kategorie získá cenu v hodnotě 30 000 Kč. 

Kategorie soutěže poukazují na významnou roli technologií pro každodenní život a jsou v souladu s tématy, která Nadace OSF považuje za důležitá. Kategorie Životní prostředí a klimatická krize navazuje na úspěšný 5. ročník veletrhu Open Data Expo, na kterém se ukázalo, že práce s daty je pro ochranu životního prostředí poměrně zásadní. Digitální technologie se zároveň dostávají blíž k žákům, studentům, pedagogům a rodičům. V kategorii Vzdělávání ocení Nadace OSF aplikace, které umožní jeho rozvoj. Kategorie Zdraví podpoří projekty, které zásadním způsobem ovlivnily zdravotnictví, popřípadě ukázaly jeho možnou budoucí podobu. Projekty, které s městskými daty pracují, budou oceněny v kategorii Městská data. Speciální kategorie COVID-19 ocení digitální „emergency“ projekty, které pomáhají při zvládání koronavirové krize.

Proč Nadace OSF už poosmé soutěž Společně otevíráme data pořádá, vysvětluje projektový koordinátor Josef Šmída: “Novou podobou naší tradiční soutěže chceme ukázat na hlavní výzvy současné společnosti a podpořit projekty, které je pomáhají řešit. Uvědomujeme si, že spravedlivý přechod k bezuhlíkové ekonomice bez ryzí práce s daty a digitálních technologií bude jen velmi obtížný. Stejně tak si uvědomujeme, že zabezpečit veřejné zdraví bez vědeckého poznání a kvalitních informací nelze. Podobně je to v případě odpovědného plánování a distribuce veřejných zdrojů a to až na úroveň měst, jejichž rozhodování má přímý vliv na kvalitu života. Kategorií vzdělávání chceme ukázat na potenciál a potřebu digitálních technologií pro učící se společnost.

Porota bude hodnotit aplikace na základě 6 základních kritérií. U aplikací se bude posuzovat, jak přispívají k pozitivnímu společenskému dopadu, posilování transparentnosti či aktivního občanství. Aplikace se budou hodnotit i na základě jejich otevřenosti - ať už z pohledu otevřených dat nebo zdrojového kódu. Svým charakterem by měly být přihlášené digitální nástroje inkluzivní. Cílem soutěže je mimo jiné poukázat na nutnost otevírání dat a kontinuální práci se státem.

Co výhra v soutěži přinesla jedné z aplikací Cyklodoprava v Brně, hodnotí Martin Dvořák z Magistrátu města Brna: “Vítězství v soutěži přineslo zvýšený zájem o cyklistiku v Brně, respektive o její problémy, na které jsme prostřednictví aplikace upozorňovali. Zároveň zvýšený zájem o data v Brně obecně, což vidíme na nárůstu sledovanosti dataportálu či na stahování jednotlivých datových sad. Rovněž je nutné zmínit přínosy v množství kontaktů, prestiži či zlepšení technických i vizuálních dovedností - aplikace je čím dál těžší vytvářet, jelikož některá témata jsou již značně vytěžená a musíme tak přinášet témata nová, zároveň ale i nové způsoby, kterými budeme data prezentovat.”*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down