Koncem září se v Praze, za účasti našich a německých odborníků uskutečnil seminář zaměřený zejména na hospodaření s bytovým fondem. Jedním z hlavních témat jednání byla výměna zkušeností o postupu a výsledcích regenerace a modernizace panelových domů. V této oblasti se v SRN uplatňují tzv....
Koncem září se v Praze, za účasti našich a německých odborníků uskutečnil seminář zaměřený zejména na hospodaření s bytovým fondem. Jedním z hlavních témat jednání byla výměna zkušeností o postupu a výsledcích regenerace a modernizace panelových domů.
V této oblasti se v SRN uplatňují tzv. Společnosti pro místní rozvoj (dále jen Společnosti), které již půl století působí ve všech, nyní i v nových spolkových zemích.
Jejich aktivita je široká. Heinning Storck, prezident spolkového sdružení všech Společností, je na semináři charakterizoval jako manažerské podniky, které se zabývají celou škálou činností včetně služeb a společně se stavebními a dalšími podniky se podílejí na komplexní úpravě domů a bytů v panelácích.
Společnosti ve vztahu k zákazníkům také přebírají odpovědnost za náklady, kvalitu a dodržení všech stavebních a rekonstrukčních prací. V tomto rozsahu jsou lze říci prodlouženou rukou samosprávných orgánů ve spolkových zemích.
Němečtí odborníci se podělili o zkušenosti, které získali při opravách, rekonstrukci a modernizaci paneláků, která probíhá v západní, a zejména ve východní části SRN.
I když v současné době je zde menší poptávka po bytech, kdy jen v nových spolkových zemích - bývalém NDR - je místy až 30 % bytů neobydleno, i zde jejich rekonstrukce nadále pokračuje. Hlavním důvodem je očekávaný růst populace, který se rovněž projeví v náročnějších požadavcích na kvalitu bydlení.
ROZHODUJÍ ZÁKAZNÍCI
Lepší komfort nesporně nabídnou podstatně renovované byty všech velikostí v panelových domech včetně regenerace venkovního betonového pláště a jeho zateplení. Předložená dokumentace z Frankfurtu a Berlína ukázala, jak stavbaři výrazně změnili i vnitřní uspořádání jednotlivých bytů, které jsou převážně nabízeny na prodej.
Na přání zákazníků v nich upravili velikost jednotlivých místností a někde ze dvou bytů udělali jeden. Kde to bylo možné a vhodnější, přesunuly se stoupačky a dříve tmavý prostor koupelen projasnilo nové okno. Náročnější uspokojilo vybudovaní velkých bytů mezonetového typu.
Společnosti v pěti nových spolkových zemích využívají k rekonstrukci panelové zástavby výhod vyhlášeného podpůrného programu. Patří k nim investiční úvěry s delší lhůtou splatnosti, které poskytují peněžní ústavy. Jejich úrok činí 3,5 %. Všichni, kteří na splátky kupují renovovaný byt do osobního vlastnictví, mohou z vážných důvodů, jako je třeba ztráta výdělku, získaný byt po pěti letech vrátit.
I přes obavy, že k tomu dojde častěji, zatím se tak stalo v jediném případě. Zdrojem Společnosti na modernizaci bytového fondu je kromě dotací, úvěrů, nájmů i nezanedbatelný příjem za prodej části rekonstruovaných objektů.
PŘÍKLAD Z PORÚŘÍ
Ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, z průmyslového Porúří může být pro naše odborníky příkladem přístup k asanaci a k oživení některých bývalých hornických a ocelářských areálů. V nich před léty skončila výroba, v této zemi se zvýšila nezaměstnanost a nevyužity zůstaly mnohé, ladem ležící plochy. Společnost pro místní rozvoj, jako správkyně majetku, obhospodařuje pozemkový fond v Porýní-Vestfálsku.
Fond je nástrojem územního plánování zaměřeného na revitalizaci dříve průmyslových oblastí. Cílem je jejich celková přeměna na místa, na kterých budou vytvořeny výhodné podmínky nejen pro perspektivní výrobní činnost, jež zajistí lidem novou práci, ale zlepší i jejich bydlení a rekreaci.
Fond je financován z rozpočtu spolkové země, z podílů jednotlivých obcí, příjmů z prodeje upravených pozemků a dostává také dotace z různých programů spolkové republiky a Evropské unie. Najít pro nové, revitalizované oblasti moderní průmysl, řemesla nebo služby je úkolem pro zprostředkovatele, kterým se stává zmíněná Společnost.
Například po skončení provozu v uhelném dole Erin v Castrop-Rauxel byl získán areál o výměře 40 hektarů. Realizace projektu pod názvem Park pro služby, zemědělství a výrobu Erin ukázala, jak lze oživit celou, léta opuštěnou plochu. Na její upravené části o rozloze devíti hektarů se již usadilo na 40 menších, perspektivních podniků a pro další je připraveno ještě osm hektarů.
V nových průmyslových provozovnách bude celkem 1500 pracovních míst. Blíž k městu se projektují služby. Víc než polovina tohoto areálu zůstává vyhrazena okrasné zeleni, vodním tokům a cestám pro pěší a cyklisty.
Dosud byla v Porýní-Vestfálsku uskutečněna celková revitalizace na ploše 2450 hektarů a na 160 místech. Z toho na bytovou výstavbu bylo prodáno 112 hektarů včetně zelených ploch, zájemci o výrobní činnosti a služby se stali majiteli 410 hektarů.
NAŠE PODPORA
Podstatnou informaci o státní podpoře investic do bytového fondu podal na semináři Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení. Hovořil i o nových programech, zaměřených na opravy, rekonstrukci a modernizaci panelových domů a bytů. Podle prvního, již schváleného programu mohou vlastníci panelových domů žádat o podporu od počátku listopadu.
Za určitých podmínek ji obdrží obce, bytová družstva a společenství vlastníků bytů v panelácích. Podpora na celkové opravy se bude poskytovat jako úroková dotace k hypotéce nebo tzv. překlenovacím úvěrům, které nabízejí hypoteční banky nebo stavební spořitelny. O dotaci se sníží úrok z úvěru.
Dalším programem má být metodická pomoc při rekonstrukci domů a bytů. Za účasti odborníků ji budou zabezpečovat odborná regionální střediska. Na jejich zřizování se má podílet Ministerstvo pro místní rozvoj i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Připravuje se vládní program zaměřený na podporu obcím, které mají panelová sídliště.
Program má zabránit tomu, aby se z některých sídlišť nestaly slumy. Očekávanou roli by měl od příštího roku sehrát Státní fond rozvoje bydlení, i když zpočátku bude víc limitován finančními možnostmi státního rozpočtu.
SPOLUPRÁCE JE VÍTANÁ
Na semináři byl nakonec projeven konkrétní zájem o naši spolupráci s německými Společnostmi pro místní rozvoj. Například když Ing. Josef Hora, starosta Chodova u Karlových Varů, hovořil o dvou městských projektech. Z nich jeden má nastartovat výstavbu malometrážních bytů a druhý počítá se zahájením regenerace panelových domů se 1400 byty.
Od eventuálního německého partnera by rádi přijali know-how, vítaná by byla finanční spoluúčast a založení společného podniku, který by pomohl při realizaci obou projektů. Podobný zájem projevil pan Hrabě, předseda bytového družstva z Prahy 5, které má také projekt na celkovou rekonstrukci paneláků.
Ing. arch. Stříbrný informoval o výstavbě bytů na pražské Homolce, na které se podílí akciová společnost, jež chce odprodat převážnou část akcií zájemcům. Navíc by přijala německou účast na společném projektu stavby bytového komplexu v Dolních Chabrech.
JAN BEDNAŘÍK
FOTO MIROSLAV VODĚRA
Němečtí odborníci se podělili o zkušenosti, které získali při opravách, rekonstrukci a modernizaci paneláků, která probíhá v západní, a zejména ve východní části SRN.