Společnost SkyToll nabízí Česku úsporu 1,5 miliardy korun během tří let

Konkrétní cenovou nabídku na převzetí provozu elektronického mýtného systému od 1. 1. 2017 předložila včera Ministerstvu dopravy ČR společnost SkyToll. Roční náklady na provoz jsou v nabídce vyčísleny na 1,5 mld. Kč. Při předpokládané délce kontraktu tři roky a ministerstvem zveřejněné předpokládané hodnotě veřejné zakázky by Česká republika mohla ušetřit 1,5 miliardy korun.

To představuje úsporu ve výši 25 procent v porovnání s částkou, kterou je stát bez jednání s jinými potenciálními dodavateli ochoten po prodloužení kontraktu vyplatit současnému provozovateli systému. Vedle významné úspory nákladů SkyToll nabídla rovněž bankovní záruku, která pro Českou republiku znamená nulové riziko snížení příjmů státu z výběru mýta.

Ačkoli společnost SkyToll českému ministerstvu dopravy podala nabídku na převzetí provozu elektronického mýtného systému už 23. 2. 2016, dosud na ni – jak její představitelé tvrdí –  nedostala ani oficiální odpověď, ani žádnou jinou relevantní reakci. „Jen z médií se dozvídáme, jaké zavádějící argumenty ministerstvo používá v komunikaci s jinými zájemci, aby je odradilo od toho, aby se o převzetí českého mýtného systému ucházeli,“ řekl Matej Okáli, CEO a předseda představenstva společnosti SkyToll. „Zdá se, že komunikace je pro ministerstvo velký problém, hlavně pokud jde o naslouchání argumentům druhé strany. Potvrzuje to i skutečnost, že řešení, pro něž se rozhodlo, ignoruje usnesení vlády ČR ze dne 9. 3. 2016,“ uvedl dále Matej Okáli.

Vláda Ministerstvu dopravy uložila „bezodkladně vykonat všechny nezbytné úkony tak, aby zadávací řízení pro uzavření smlouvy na zajištění provozu stávajícího Systému elektronického mýta na dobu maximálně tří let bylo zahájeno v co možná nejkratší době a aby bylo vedeno se všemi subjekty, u nichž pro zadávací řízení budou splněny zákonné důvody“.

Teď Ministerstvo dopravy dostalo od SkyTollu konkrétní cenu, garanci zachování rozsahu i kvality služby a také garanci příjmů státu. Očekáváme pozvánku na jednání a jasné stanovisko," dodal Matej Okáli.

Společnost SkyToll je na Slovensku od ledna 2009 na základě smlouvy s Národní dálniční společností pověřena vybudováním a třináctiletým zajišťováním provozu komplexní služby elektronického výběru mýta. Satelitní technologie výběru mýta na Slovensku pokrývá více než 17 700 kilometrů vymezených úseků dálnic, rychlostních komunikací a silnic I., II. a III. třídy včetně průjezdních úseků komunikací napříč městy a obcemi.*

/tz, rš/

K problematice mýtného systému v ČR čtěte rovněž v dubnovém vydání Moderní obce, které se ke čtenářům expeduje už zítra.

 

K foto:

Posádku automobilů slovenské »mýtní« policie (na snímku) tvoří policista a zaměstnanec SkyToll. Policista zastavuje vozidla, kontroluje je a ukládá případné pokuty. Zaměstnanec SkyToll zajišťuje mobilní kontrolu vozidel a kontakt s dohledovým pracovištěm firmy. Technologie v policejních autech umí dálkově prověřit vozidla jak na silnici, tak na odpočívadlech či u čerpacích stanic.

Foto: archiv Moderní obce

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down