Společnost Technologie hlavního města Prahy buduje fotovoltaické elektrárny

Jedna sluneční elektrárna na střeše bytového domu na Černém Mostě a dvě v Libni – tři pilotní projekty sloužily k tomu, aby městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otestovala technologie a nastavila procesy. Nyní přechází do ostrého režimu výstavby. Do konce roku chce nainstalovat fotovoltaické panely na dalších 17 objektů, od příštího roku zvýšit tempo až na dvě fotovoltaické elektrárny týdně.

Čistou energii budou ihned po připojení do sítě díky THMP využívat první tři bytové domy v Praze. V letošním roce se jí dále dočká například domov pro seniory v Ďáblicích, objekt Policie ČR v Praze 4 nebo škola na Praze 11. „Střechy domů nachází díky fotovoltaickým panelům smysluplné využití. Zvlášť v současné situaci, kdy domácnosti zažívají zdražování elektřiny. Oproti tomu fotovoltaické elektrárny zajišťují vlastní zdroj levné energie a tím úsporu té, kterou je jinak nutné nakupovat ze sítě. Úspora se pohybuje mezi 20 až 40 procenty,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr. Dodal, že budování slunečních elektráren na pražských střechách významně přispívá také k plnění Klimatického plánu hlavního města Prahy do roku 2030.

Technologie hl. m. Prahy v celém projektu tzv. Pražské solární elektrárny zajišťují vypracování projektové dokumentace, povolovací procesy a na jejím základě instalaci celé solární elektrárny. Práce vedoucí k hotové elektrárně trvají podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka zhruba čtyři týdny: „Pokud není vyžadováno stavební povolení, které celý proces prodlouží, máme projektovou dokumentaci pro jeden objekt hotovou obvykle do tří týdnů. Samotná realizace zabere týden. Podmínkou je ale dostatek potřebného materiálu, zejména FVE panelů.“

Fotovoltaické panely bude THMP instalovat nejen na městské objekty, ale také na bytové a rodinné domy. „Pro následující rok jsme si stanovili cíl dokončit až dvě fotovoltaiky týdně. Plánujeme proto významně posílit stav našich elektromontérů a projektových manažerů, kteří by nám pomohli ambiciózního výsledku dosáhnout,“ dodal Tomáš Jílek.

Sluneční elektrárny vybudované letos budou mít souhrnný max. výkon 400 kWp. Ambicí pro příští rok je navýšení až na 3 MWp.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down