Autor
Kategorie:
EU

Stálé konference územních aktérů budí velké naděje

Příprava programů pro čerpání peněz z Evropské unie v období 2014+ patřila v březnu k hlavním tématům prvního jednání vedení Svazu měst a obcí ČR (SMO) s ministryní pro místní rozvoj Mgr. Věrou Jourovou. »Vláda věnuje přípravě programovacího období 2014-2020 zvýšenou pozornost. Budeme se snažit...

Příprava programů pro čerpání peněz z Evropské unie v období 2014+ patřila v březnu k hlavním tématům prvního jednání vedení Svazu měst a obcí ČR (SMO) s ministryní pro místní rozvoj Mgr. Věrou Jourovou. »Vláda věnuje přípravě programovacího období 2014-2020 zvýšenou pozornost. Budeme se snažit dosáhnout lepších výsledků za méně peněz. Také by byla dobrá, jak nedávno v Evropském parlamentu řekl prezident Miloš Zeman, odvaha uskutečňovat projekty přesahující čtyřletý volební mandát,« konstatovala na schůzce Věra Jourová.

Podle předsedy SMO Ing. Dana Jiránka je při nastavování programovacího období 2014+ nutné myslet na požadavky vycházející z běžného života měst a obcí. A to i těch menších na venkově, které jsou dost rozdílné od potřeb a možností velkých aglomerací. »Například chceme, aby do územní dimenze šlo nejméně 250 miliard Kč z evropských dotací, z toho do venkovského prostoru 35 miliard korun, a komunikaci ohledně peněz z EU zlepšila stálá konference územních aktérů na regionální úrovni,« dodal Dan Jiránek.

Věra Jourová ocenila snahu SMO pomoci s funkčním nastavením nových dotačních programů. »O rozdělení peněz se ještě bude jednat. Stálou konferenci územních aktérů na regionální úrovni tak, jak mně ji svaz představil, vítám. Vnímám ji jako možný konzultační orgán ministerstva, který by mohl usnadnit výměnu informací mezi státem, kraji, městy, obcemi a dalšími územními hospodářskými a sociálními subjekty. Tak, aby se na základě reálných potřeb v území včas vyhlašovaly rozumné výzvy.«

Ministryně totiž za jednu z nejpřínosnějších stránek evropské integrace považuje právě kohezní politiku. Zároveň připomněla, že vydefinování územní dimenze bude předmětem národního dokumentu k územní dimenzi, který vygeneruje jak aktivity, tak indikativní finanční objem.

Vůbec první jednání ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové s vedením Svazu měst a obcí ČR se uskutečnilo 4. března v Praze.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *