Autor
Kategorie:
Různé

Staří Římané znovu dobyli Olomouc

Archeologické důkazy o starořímské legionářské osadě z 2. století n. l. poblíž Olomouce byly objeveny již v roce 2001. Od letošního 6. září mají tito starověcí vojáci u konečné tramvajové zastávky v městské části Neředín i svůj památník v podobě stylizované repliky římského milníku. Nápisy na něm...

Archeologické důkazy o starořímské legionářské osadě z 2. století n. l. poblíž Olomouce byly objeveny již v roce 2001. Od letošního 6. září mají tito starověcí vojáci u konečné tramvajové zastávky v městské části Neředín i svůj památník v podobě stylizované repliky římského milníku. Nápisy na něm informují o tom, že se náštěvník nachází v místě pochodového tábora římské armády a určují vzdálenost do Říma.

Na tramvajové zastávce si lze přečíst také informace o archeologickém objevu a plán naleziště legionářské osady. Rovněž odkazuje na web www.rimaneolomouci.cz, na němž se jeho autoři snaží propojit 2. a 21. století. Město tím upozorňuje na památník i další možné návštěvníky. »Milník se může stát atraktivním výchozím bodem i pro cy-klisty či bruslaře, kteří se odtud vydávají na novou cyklostezku,« vysvětlil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.


Expozice vznikla ve spolupráci města Olomouc a jeho archeologického centra, jehož pracovníci dávnou vojenskou osadu objevili.

Otevření dobového milníku 6. září v Olomouci-Neředíně se neobešlo ani bez připomenutí výzbroje a výstroje starořímských legionářů.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *