Autor
Kategorie:
Různé

Starostkou roku 2012 je Vlasta Mokrá z Násedlovic

Vítězkou čtvrtého ročníku soutěže Era Starosta roku se stala Vlasta Mokrá z obce Násedlovice na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Ve finálovém klání, kterého se zúčastnili dvě starostky a tři starostové z celkem 166 nominovaných, nenašla přemožitele a byla odbornou komisí jednomyslně zvolena...

Vítězkou čtvrtého ročníku soutěže Era Starosta roku se stala Vlasta Mokrá z obce Násedlovice na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Ve finálovém klání, kterého se zúčastnili dvě starostky a tři starostové z celkem 166 nominovaných, nenašla přemožitele a byla odbornou komisí jednomyslně zvolena Starostkou roku 2012. Od Ery tak ve druhé polovině listopadu v Praze převzala šek na 250 tisíc korun do obecního rozpočtu a navíc tradiční Rychtářské právo, symbol dobrého vedení obce.

Již před vyhlášením výsledků soutěže Vlasta Mokrá naznačila, jak by s případným čtvrtmilionem korun pro obec naložila: »Kdybychom vyhráli, určitě bych tyto peníze dala hasičům na auto nebo na domov důchodců či na cokoliv, protože plánů máme hodně,« uvedla.

»Cenu nejvyšší by si určitě zasloužilo všech pět finalistů, protože ve svých obcích odvádějí obdivuhodnou práci. Obce pod jejich rukama vzkvétají, občané jsou spokojení a baví se čilým společenským životem. Paní starostka Mokrá však komisi oslovila svou živelnou povahou a se srdcem na dlani. Spojuje lidi, umí je nadchnout pro společnou věc, přesně chápe potřeby obce a svůj organizátorský um spojuje s moudrostí a citem,« uvedla při slavnostním vyhlašování výsledků soutěže Lenka Heřmánková, manažerka SME Poštovní spořitelny.

Vlasta Mokrá je starostkou Násedlovic již deset let, z toho šest let předsedá mikroregionu Ždánice. Velmi aktivně spolupracuje s mládeží a iniciovala významnou místní akci – sjezd rodáků. Během letních prázdnin již po mnoho let let pořádá dva týdenní pobytové tábory pro děti z Násedlovic a z okolí, na nichž ve své dovolené působí jako vedoucí a hlavní organizátorka. Během povodní před dvěma toky zařídila pomoc násedlovických občanů a dobrovolných hasičů okolním obcím. Za dobu jejího působení byly v obci kompletně opraveny všechny chodníky a komunikace, zrekonstruovalo se víceúčelové sportoviště, v obci přibyla nová točna autobusů, opravila se hasičská zbrojnice, zdravotní středisko se přesunulo do centra obce atd.

»Za dobu působení paní starostky ve funkci se život v Násedlovicích změnil opravdu k nepoznání. Pomohla lidem pochopit, že pokud potáhnou za jeden provaz, bude to ku prospěchu všech spoluobčanů. Konečnému rozhodnutí odborné komise částečně pomohl i počet podpisů obyvatel připojených k nominaci. Nominaci Vlasty Mokré do soutěže totiž podepsalo 347 občanů z celkem 844 obyvatel Násedlovic,« dodala Kateřina Bláhová, manažerka projektu Era Starosta roku z Nadace VIA.

Soutěž Era Starosta roku se pořádá v rámci programu podpory projektů zaměřených na komunitní rozvoj, který vyhlašují ČSOB a Era ve spolupráci s Nadací VIA.

Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na: www.erasvet.cz/starostaroku a www.nadacevia.cz.

Finalisté soutěže Era Starosta roku 2012

Bohumil Cempírek (obec Polnička – 788 obyv., okres Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina), starostou od mimořádných voleb v roce 2000.

Petr Halada (obec Kamýk nad Vltavou – 898 obyv., okres,. Příbram, Středočeský kraj), starostou od roku 1998.

Jana Kuthanová (obec Hořiněves – 704 obyv., okres Hradec Králové, Královéhradecký kraj), starostkou od roku 202.

Josef Lněníček (obec Nepomyšl – 395 obyv., okres Louny, Ústecký kraj), starostou od roku 2006.

Vlasta Mokrá (obec Násedlovice – 844 obyv., okres Hodonín, Jihomoravský kraj), starostkou od roku 2002.

Pětice finalistů bezprostředně po slavnostním vyhlášení výsledků soutěže v Praze (zleva): Petr Halada, Bohumil Cempírek,Jana Kuthanová, vítězka soutěže Vlasta Mokrá a Josef Lněníček.

Starostce Vlastě Mokré pogratuloval také Jiří Bárta, ředitel Nadace VIA.

FOTO: ARCHIV NADACE VIA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *