31.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Starostové protestují proti záměru MŽP zřídit NP Křivoklátsko, i proti tomu, že ministr nevypořádal jejich petici

Zástupci petičního výboru petice Nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko zaslali 23. srpna tohoto roku otevřený dopis premiérovi Petru Fialovi. Na jejich území NP nechtějí ano obce, ano občané.

Premiér je jeden ze dvou přímých adresátů petice, kterou podepsalo 11 305 občanů České republiky. Petenti vyjadřují nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko a žádají vládu, aby od tohoto záměru upustila a zachovala na Křivoklátsku stávající velkoplošnou formu ochrany přírody ve formě CHKO. Ministr životního prostředí zaslal 25. srpna členům petičního výboru dopis s informacemi k jednotlivým bodům petice. Starostové se hájí zákony, z nichž plynou i pro vládu určité závazky.

Co říká legislativa

Paragraf 5 odst. 3 zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním však říká, že: Státní orgán, který petici přijal, je povinen její obsah posoudit a do 30 dnů písemně odpovědět tomu, kdo ji podal anebo tomu, kdo zastupuje členy petičního výboru. V odpovědi uvede stanovisko k obsahu petice a způsob jejího vyřízení.

S ohledem na znění tohoto paragrafu petiční výbor shrnuje, že ministr životního prostředí nedodržel lhůtu 30 dnů k písemné odpovědi, zaslaná odpověď obsahuje pouze informace k bodům petice s řadou faktických nepřesností, neobsahuje stanovisko k obsahu petice a vůbec neuvádí způsob jejího vyřízení.

Nedodržení procesních lhůt a postupů tak budí dojem nezájmu o názor petentů a bagatelizaci jejich nesouhlasu se záměrem vyhlásit na Křivoklátsku národní park“, říká předseda petičního výboru Jakub Majer z iniciativy Otevřené Křivoklátsko.

V otevřeném dopise premiérovi zástupci petičního výboru konstatují, že petici tak z jeho strany považují za nevyřízenou a žádají o nápravu.

Druhým adresátem petice je Petiční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu, který petici v říjnu projedná formou veřejného slyšení.*

O problematice jsme psali zde

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down