Starostové uspěli se svou stížností: Stát obnoví výstavbu rychlostní silnice R6

Přestavba silnice I/6 na rychlostní komunikaci R6 bude mezi obcemi Lubenec a Bošov pokračovat. Starostům obcí na spojnici Prahy a Karlových Varů, stěžujícím si na nezařazení této stavby mezi dopravní priority státu v minulosti, to slíbil ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.

Odstupující šéf resortu dopravy zároveň potvrdil, že do roku 2015 by měla být na stejné silnici připravena i realizace obchvatů Řevničova, Krušovic a Lubence.

»Po dohodě s ministrem Žákem nám bylo přislíbeno, že bude obnovena stavba v úseku R6 Lubenec-Bošov. Následně Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury schválil znovuzahájení prací. Stavba by měla začít ještě letos,« konstatoval hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Podle jeho náměstka Petra Navrátila by měla mít tato stavba v následujícím programovacím období EU šanci na financování z evropských peněz prostřednictvím OP Doprava.

Stavba R6 Lubenec-Bošov je jedním z úseků přestavby silnice I/6 na rychlostní silnici R6. Hlavním cílem stavby je zvýšení kapacity a úprava stávající dvoupruhové silnice I/6 v úseku západně od Lubence. Ta je v současné době vedena po dvoupruhové komunikaci v šířkách mezi osmi a deseti metry. Stavba byla zahájena v květnu 2010, ještě v témže roce ji však stát kvůli nedostatku financí zastavil.

VADÍ VELKÝ PROVOZ A HLUK

Starostové obcí podél silničního tahu 1/6 obnovu jeho přestavby na rychlostní silnici vítají. Vadí jim zejména velký provoz v jejich obcích, velká bezpečnostní rizika a hluk od projíždějících aut.

»Přejít u nás karlovarskou silnici v dopravní špičce je prakticky nemožné. Obrat ministerstva ve vztahu k přestavbě na rychlostní komunikaci asi nikdo z nás tak brzy nečekal,« uvedl starosta Řevničova Jiří Petráček. Ten spolu s dalšími starosty prosazuje obnovu stavby už déle než dva roky. Starostové by uvítali i výstavbu obchvatů svých obcí. Na něj čeká Lubenec stejně jako Řevničov. »Že se rozjede zastavená stavba Bošov-Lubenec, pro nás není ulehčením. Pouze to zvýší bezpečnost sjezdu z Bošova k nám. Ale říkám si, že když už se to začne, možná se bude pokračovat dál,« řekl lubenecký starosta Bohumil Peterka.

STAVĚT SE ZAČNE ASI JEŠTĚ LETOS, OBCHVATY VŠAK AŽ ZA DVA ROKY

Zatímco pozastavená stavba se může obnovit ještě letos tak, aby mohlo být hotovo do roku 2015 a mohly se tak využít evropské dotace ještě ze současného programovacího období Evropské unie, s obchvaty to bude trochu složitější.

»Už jsme vyzvali zhotovitele, aby předložil aktualizovaný harmonogram,« řekl ředitel Správy ŘSD Karlovy Vary Martin Leichter. V rámci příprav stavby obchvatů pro Lubenec, Krušovice a Řevničov se v současné době vykupují pozemky. Pro Krušovice a Řevničov je vykoupeno již zhruba 50 % pozemků, pro Lubenec asi 25 %. Obchvaty by se mohly začít stavět v roce 2015, bude-li na ně ovšem Ministerstvo dopravy mít za dva roky peníze.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWS

Rychlostní silnice R6 u Jenče v okrese Praha-západ.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *