Starostové z celé republiky zamíří do Plzně na sněm Svazu měst a obcí ČR

Zřejmě největší setkání starostů z celé České republiky (SMO) v letošním roce se uskuteční ve čtvrtek 18. a v pátek 19. května v Plzni. Svaz měst a obcí ČR tam totiž po oba uvedené dny uspořádá svůj tradiční, tentokrát už XV. sněm. Jeho účastníci urči priority a hlavní směry organizace hájící zájmy samospráv a přijmou stanoviska k aktuálním tématům a problémům měst a obcí. Na sněm přijedou i mnozí zákonodárci a zástupci státních i dalších veřejně činných organizací.

Předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova na Hodonínsku František Lukl vyjádřil naději, že XV. sněmu se zúčastní všichni ohlášení členové vlády, a to nezávisle na aktuálním vnitropolitickém dění. "Moudří ministři vědí, že veřejná správa musí fungovat za jakékoliv situace, služby lidem nejde zastavit," dodal František Lukl s tím, že "dosavadní vláda byla k městům a obcím přívětivá, za což jí patří poděkování"."Věřím, že i jakýkoliv další kabinet bude samosprávám nakloněn. Činnosti měst a obcí se totiž týkají všech oblastí života. Platí tak jednoduché, gramatické i společenské, že občan je od slova obec a o občany se má starosta dobře starat," poznamenal dále předseda SMO.

Podle Františka Lukla činnost samospráv znamená každodenní práci a kontakt s lidmi. Proto se i na XV. sněmu sejdou starostové a primátoři z celé republiky nezávisle na politické příslušnosti. Všem půjde o jedno: „Společně hájit zájmy měst a obcí.“ Na to je třeba pamatovat ve všech dobách a za tímto posláním si Svaz měst a obcí ČR stojí.

„Jsem rád, že se XV. sněm koná právě v Plzni. Máme co nabídnout a i jako město můžeme inspirovat kolegy starosty a primátory. Třeba co se týče dopravy, kultury či smart projektů,“ uvedl člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a primátor statutárního města Plzeň Martin Zrzavecký a připomněl, že dnešní společnost je hodně rychlá a změny bohužel nejdou ruku v ruce s legislativou. Města a obce jsou tak často svazovány právními předpisy a zejména pro ty malé s neuvolněnými starosty je velmi složité se v nich vyznat. I tady mají velký význam setkání starostů a primátorů, neboť jsou velkým pomocníkem ve světě měnícího se právního prostředí.

„Sněm je tradičně nejdůležitější akcí svazu. Koná se jednou za dva roky. S tím, že jednou za čtyři roky z něj vzejde rada a předsednictvo, tedy vedení naší organizace,“ konstatoval výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku na Kolínsku Pavel Drahovzal. „Letos volební sněm sice nemáme, ale i tak je nyní v naší zemi předvolebních záležitostí docela hodně, nemyslíte? I přesto, nebo možná právě proto, na sněmu probereme velmi důležitá a pro život všech obyvatel naprosto zásadní témata a klíčové priority. Například, jak řešit financování moderní občanské infrastruktury – silnice, veřejné osvětlení,“ informoval dále Pavel Drahovzal.

Konferenční část dvoudenního XV. sněmu doplní část společenská. Starostové budou moci například absolvovat jednu z disciplín olympijského víceboje a výsledky si porovnat s výkony uznávaných šampionů. Na místě konání, tedy v Parkhotelu Plzeň, navíc bude jeden z olympioniků. To vše proto, že sněm je – podobně jako olympiáda pro sportovce - jednou z nejdůležitějších akcí pro starosty. A stejně jako propojené olympijské kruhy, SMO spojuje města a obce všech velikostí.*

Podrobnosti o XV. sněmu Svazu měst a obcí ČR včetně programu a přihlášky naleznete na:  http://smocr.cz/cz/nase-akce/snem/xv-snem/default.aspx.

/zr/

K foto:

XV. sněm Svazu měst a obcí ČR se ve dnech 18. a 19. května uskuteční ve Velkém sále Kongresového centra Parkhotelu Plzeň

Foto: web Parkhotel Plzeň

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down