26.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Startuje osvětová kampaň na podporu mladých lidí, kteří onemocněli rakovinou

V sobotu 23. dubna odstartovala doposud největší česká osvětová kampaň v oblasti tématu rakoviny mladých.  Smyslem projektu mimo jiné je, aby onkologičtí pacienti či jejich blízcí dostávali informace nejen o nemoci, ale o všem, co jim může pomoci ulehčit tyto těžké chvíle. Proto je cílem kampaně FuckCancer spojovat organizace, nadace, spolky, projekty i jednotlivce, kteří pomáhají nejen šířit osvětu v oblasti nádorových onemocnění, ale zároveň pomáhají onkologickým pacientům v době, kdy to opravdu potřebují. 

 

Vznikne tak platforma, která bude sloužit jako rozcestník, a bude propojovat a pomáhat v tom největším rozsahu. Organizátoři  chtějí vyzvat i mladou generaci, aby se na kampani do budoucna podílela například svojí kreativitou. Za tuto jedinečnou osvětovou kampaň se již nyní postavilo mnoho odborníků, garantů, pacientů, ale i známých osobností. Oficiální představení celého projektu proběhlo 13. 4. 2022 v Kině Pilotů a jeho součástí byla předpremiéra filmu Nic k smíchu. Kampaň, která potrvá celých 30 dní, bourá tabu v oblasti tématu rakoviny mladých lidí.

Rakovina není jen dogmatem starší populace, postihuje i adolescenty a mladé dospělé. Projekt FUCK CANCER je inspirován celosvětovým konceptem boje proti rakovině. Tento pojem je volně používán již od roku 2005. Za toto označení se staví mnoho onkologických pacientů i jejich podporovatelů bez rozdílu věku či národnosti. Někomu se může zdát, že toto vyjádření je příliš silné, ale my všichni v rámci tohoto projektu máme problém pouze se slovem CANCER. Naopak slovo FUCK nás nechává chladnými. My víme, že tahle nemoc se s nikým nepáře, a proto ani my s ní nehodláme jednat v rukavičkách. Symbolem kampaně není však zvednutý prostředníček, ale levandulový cylindr, který hrdě nosí nejen onkologičtí pacienti, ale i jejich podporovatelé z řad široké veřejnosti společně s odborníky a veřejně známými osobnostmi. Levandulový cylindr je pro nás znamením odvahy a síly a zároveň vyjádřením podpory těm, kteří se s onkologickým onemocněním potýkají.

 

Každý rok v České republice onemocní 450 náctiletých a mladých dospělých zhoubným nádorovým onemocněním. Zatímco jejich vrstevníci sportují, chodí do školy a plánují život na vlastních nohou, mladí onkologičtí pacienti tráví svůj čas v nemocnici s nejistou budoucností. Nově vznikající spolek FUCK CANCER vzniká primárně jako podpora pro tuto skupinu onkologických pacientů. Cílem kampaně je zvyšování povědomí o problematice nádorových onemocnění u mladých lidí, zvyšování povědomí o možnostech prevence, nutnosti včasné diagnózy a důležitosti psychické vyrovnanosti a podpory. “Výskyt nádorů vzrůstá s věkem. Tudíž adolescenti a postpubertální pacienti mají větší riziko výskytu nádorových onemocnění než malé děti. Stále to jsou však mladí lidé, kteří když se vyléčí, mají před sebou celý život. Druhou věcí je to, jakou budou mít kvalitu života po tomto onemocnění a léčbě,” říká MUDr. Viera Bajčiová, CSc., onkoložka a garantka projektu FuckCancer.

"Je třeba si uvědomit, že před nimi se život teprve otevírá a najednou před vás někdo přijde a zabouchne před vámi dveře a řekne: moment, tebe se to netýká, ty tady teď budeš bojovat o svůj vlastní život. To je totální šok a ztráta všech jistot, odtrhnutí od kamarádů, od přátel, od rodiny,” dodává MUDr. Viera Bajčiová.

 

Sekundárním tématem kampaně je probuzení empatie v mladých lidech. Heslem kampaně je „Empatie místo apatie.“ Chceme ukázat veřejnosti, jak se chovat směrem k pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně nabídnout pomocnou ruku. ,,Nesmírně posilující je pro nemocného či pečujícího to, když dostane impuls a pocit, že o něj někdo projevuje zájem, že na něj myslí,” říká  Pavla Doláková, psychoterapeutka a další garant projektu FuckCancer a dodává: “Empatie je respekt vůči druhému, vůči jeho prožívání, vůči jeho pocitům. Empatie je apel na lidskost.*

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down