Startupová komunita v Plzni se zvětšuje. Ve městě vznikají inovativní podnikatelské projekty

Počet startupů propojených s Plzní v posledním roce výrazně vzrostl. Některé inovativní výrobky a služby úspěšně vstoupily na trh, ať už jde o efektivní soustavu zavlažování v Borském parku, systém monitorující rozvody pitné vody nebo bezpečné pooperační límce pro zvířata. Město spolupracuje se začínajícími podnikateli skrze unikátní systém podpory technického vzdělávání a podnikání nazvaný PINE. Ten zajišťuje jeho příspěvková organizace Správa informačních technologií (SIT), konkrétně úsek SIT Port. 

„SIT Port aktuálně podporuje okolo třiceti nadějných projektů a stále přibývají další. Technické obory mají v Plzni dlouholetou a úspěšnou tradici, chceme na ni navázat, samozřejmě v nejmodernějším duchu. Investovali jsme proto mnoho energie, abychom motivovali už nejmenší děti k vytvoření si vztahu k technice, a je vidět, že jsme se vydali správným směrem. Výjimečnost ekosystému PINE je v jeho komplexnosti. Vidíme školáka, jak poprvé vstupuje do Centra robotiky a o pár let později, na střední nebo vysoké škole, vymýšlí s naší podporou vlastní podnikání,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Unikátní systém PINE sdružuje například Centrum robotiky, Techmanii Science Center, SIT Port, BIC Port, Drony SIT, Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň, Vědeckotechnický park Plzeň a další. „Provádíme zájemce procesem, který vlastně nemá hranice, člověk do něj může vstoupit v podstatě kdykoliv. Začínáme u polytechnického a přírodovědného vzdělávání, pokračujeme inspirací k podnikání, inkubací a akcelerací firem. Začínající startupy jsou momentálně ve fázi inspirace k podnikání, případně inkubace, a právě zde jsou vidět znatelné pokroky,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel SIT.

Oblast inspirace k podnikání má za SIT na starosti úsek SIT Port. Podle jeho ředitele Tomáše Cholinského jsou na vzestupu hlavně technologické startupy. Podnikavci přicházejí v různých fázích projektu – někdy jen s myšlenkou, jindy už s hotovým produktem a přesně vědí, s čím potřebují pomoct, ať už jde o zázemí, technologie nebo mentoring. „Většina mladých lidí, které v komunitě máme, se snaží těžit ze znalosti moderních technologií, takže ve velkém vznikají nejrůznější aplikace. Příkladem může být dnes již společnost Nextdrop, jejíž členové vynalezli řídící systém, který umožňuje ovládat a monitorovat rozvody pitné vody a okamžitě detekovat její únik. Momentálně je v plánu nasazení těchto prototypů i do plzeňské vodárny a zoologické zahrady, což je naším dalším cílem, propojovat startupisty s městskými organizacemi tak, aby dokázali řešit jejich problémy a oni sami získali první cenné reference,“ přiblížil Tomáš Cholinský.

SIT Port v současné době podporuje okolo tří desítek projektů, komunita se navíc neustále rozšiřuje. „Je těžké vybrat jen pár příkladů, ale radost nám v poslední době udělal třeba projekt SIDEWAVE, jehož uživatelsky přívětivý rezervační systém našel prvního zákazníka, a to rovnou ve vyhledávané logopedické ordinaci. Ve městě se podepsal i projekt PlantControl, který vyvíjí a dodává IoT inteligentní jednotky a platformu pro řízení zavlažovacích systémů. Díky těmto produktům došlo k zefektivnění zavlažování v Borském parku,“ shrnul Tomáš Cholinský.

Podle radního města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimila Goly začínajícím podnikatelům i fungujícím inovativním společnostem město v současné době vytváří unikátní zázemí v podobě technologického parku TechTower v areálu bývalého pivovaru v Plzni na Světovaru. „V něm podnikatelé naleznou moderní kancelářské prostory, technologickou dílnu, coworking, konferenční prostor, kavárnu, jídelnu nebo třeba dětskou skupinu. Rekonstrukce bude dokončena počátkem příštího roku,“ dodal Vlastimil Gola.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down