Stát podporoval výzkum a vývoj různými cestami, říká zpráva ČSÚ

Podle informace Českého statistického úřadu  roce 2021  soukromé podniky z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj necelých osm miliard korun. Třicet procent z této částky představovala nepřímá podpora prostřednictvím daňových odpočtů. Na celkové podpoře výzkumu a vývoje v Česku se daňová podpora podílela téměř pěti procenty.

Daňový odpočet nákladů na realizaci projektů výzkumu a vývoje (VaV) z daně příjmu právnických osob za rok 2021 uplatnilo v Česku celkem 835 soukromých podniků. Bez šesti podniků jde o stejný počet jako v roce předchozím. Ve srovnání s rokem 2015, kdy jich tuto možnost využilo 1306, je to však o třetinu méně, a to přesto, že celkový počet podniků provádějících VaV v tomto období v Česku vzrostl o pětinu. V roce 2021 využila daňovou podporu necelá třetina ze soukromých firem provádějících VaV. Tento podílový ukazatel je výrazně vyšší mezi firmami pod zahraniční kontrolou než domácími a mezi velkými než malými.

„V roce 2021 daňový odpočet na výzkum a vývoj soukromých firem dosáhnul 12,8 miliard korun. Při daňové sazbě 19 % tak firmy díky této nepřímé podpoře ušetřily 2,4 miliardy, tedy o 330 milionů korun více než v roce předchozím, ale o 300 milionů méně než v roce 2019,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Na celkové podpoře výzkumu a vývoje Česku ve výši 50,2 mld. Kč v roce 2021 se tato daňová podpora podílela necelými 4,8 % ve srovnání s 7,1 % před pěti lety.

V roce 2021 bylo ve 2 730 soukromých firmách vynaloženo na výzkum a vývoj rekordních 73,4 mld. Kč. Kromě 835 firem, které v roce 2021 využily daňový odpočet na VaV, 1 354 soukromých podniků ve stejném roce získalo přímou podporu z veřejných zdrojů prostřednictvím dotací ze státního rozpočtu či z EU. Prostřednictvím této přímé a nepřímé veřejné podpory obdržely firmy na VaV celkem 7,9 mld. Kč, tj. 11 % z jejich celkových výdajů na tuto činnost. Nejvyšší byl tento podíl v letech 2010 až 2012, kdy se pohyboval kolem 20 %.

Za posledních deset let (2012 až 2021) získaly soukromé firmy z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj celkem 70 mld. Kč. Největší část tvořily přímé dotace ze státního rozpočtu ve výši 32 mld. Kč. Ze zdrojů EU do rozpočtu firem na VaV směřovalo 14 mld. Kč, a díky daňovým odpočtům pak firmy ušetřily dalších 24 mld. Kč.

Nejvyšší podíl daňové podpory na financování podnikového VaV ze zemí EU najdeme v Portugalsku, kde v roce 2020 dosáhl 25 %, obdobně tomu bylo i v Irsku. „V případě Česka se tato daňová podpora podílela 3 % na celkových výdajích na výzkum a vývoj provedený v podnikatelském sektoru,“ dodává Václav Sojka z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. There are many varieties of games that you can play. Some games are intended for children, while others are more suited for adults. In any case, playing games is an enjoyable activity to engage in. It can help you relieve stress and increase your concentration. Playing games can also help you improve your skills. For example, if you’re a beginner at golf, playing play snake can help you improve your metal health.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down