Státní pozemkový úřad vydal nový Manuál pro obce a vlastníky pozemků

Státní pozemkový úřad (SPÚ) připravil novou brožuru Manuál pro obce a vlastníky pozemků 2023. Manuál srozumitelně vysvětlí, jakou roli v ochraně půdy a krajiny hraje SPÚ. 

Velké procento vlastníků pozemků v České republice se nestará o to, co se s jejich půdou děje. Pozemky jsou navíc oproti ostatnímu majetku v poněkud nevýhodné situaci. U pozemku automaticky předpokládáme, že žádnou zvláštní péči nevyžaduje. Bohužel to není tak úplně pravda. Pozemek může být vystaven například erozi, záplavám nebo jiným povětrnostním vlivům, jež jej postupně znehodnocují a jimž se dá vhodnou úpravou úspěšně čelit.

Stěžejní agendou jsou pozemkové úpravy a z nich vyplývající krajinná opatření, která posilují odolnost a ochranu českého venkova. Ruku v ruce s problematikou pozemkových úprav jde správa majetku a s ním možné převody a směny nemovitostí. Nedílnou součástí péče o pozemky zemědělského charakteru je i sledování eroze zemědělské půdy.

Pozemkové úpravy

Manuál pro obce a vlastníky půdy představí význam pozemkových úprav a jak si o ně zažádat, vysvětlí, jak postupovat při žádosti o převod pozemku, a předvede, jak přispět k ochranně půd díky monitoringu eroze. V neposlední řadě jsou uvedeny i příklady realizací financovaných z Programu rozvoje venkova ČR 2014–2020: Protierozní opatření a polní cesty v k. ú. Říčky u Brna, Realizace souboru staveb společných opatření v k. ú. Třebom, Revitalizační opatření na pravém břehu Holomně v k. ú. Drslavice, Realizace vetrolamu - I. etapa v k. ú. Vrbovec. Navíc uvádí i evropské dotační možnosti k realizaci pozemkových uprav a představuje Celostátní síť pro venkov jako významný komunikační nástroj evropského dotačního programu.

Ať jste vlastník zemědělské půdy, hospodařící zemědělec, představitel obce nebo vás tato tematika pouze zajímá, věříme, že  Manuál pomůže zorientovat se v problematice spadající pod Státní pozemkový úřad.*

Manuál si lze stáhnout ZDE.

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down