Stažení církevních žalob na obce podpořil prezident Miloš Zeman

Církev by měla stáhnout žaloby na obce, stejně jako to minulý týden doporučila Česká biskupská konference (ČBK) u krajů. Myslí si to Svaz měst a obcí ČR (SMO). Má k tomu i podporu prezidenta Miloše Zemana. S hlavou státu vedení SMO jednalo v úterý 12. července také o financování samospráv a zavedení poplatku za jímání podzemních vod a odvádění vod odpadních. Šlo o pravidelné pracovní setkání, které se koná jednou za půl roku.

Nedávné rozhodnutí České biskupské konference je vůči obcím diskriminační a politicky účelové. Církve by měly v kontextu s určovacími žalobami na majetek obcí postupovat stejně jako u krajů. Tedy stáhnout je v duchu doporučení ČBK z minulého týdne,“ konstatoval předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Zákon o majetkovém vyrovnání totiž jednoznačně hovoří o tom, že obce a kraje nejsou povinnými subjekty, a že přechodu církevního majetku blokační paragraf nebránil, potvrdil i Nejvyšší soud. Navíc církve dostanou dohodnuté finanční vyrovnání. Pokud by se vydal i žalovaný majetek, došlo by fakticky k dvojímu plnění.

Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Církve podaly víc než pět tisíc žádostí o majetek, které se týkaly více než 100 tisíc pozemků, téměř dvou tisíc staveb včetně několika památek a stovek uměleckých děl. Samosprávy přitom odhadují, že žalob na majetek obcí je přibližně 350.

Stažení církevních žalob na obce má kromě podpory prezidenta ČR také podporu premiéra. Bohuslav Sobotka to potvrdil v pondělí 11. července na třetím jednání s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR. Podobně jako s ministry, i s Milošem Zemanem vedení SMO tento týden probralo více témat.

Jsem rád, že jsme se s prezidentem mimo jiné shodli na nutnosti změnit rozpočtové určení daní (RUD). Vzorec, podle kterého se daně přepočítávají a posílají z centra na obce a kraje, je totiž velmi složitý,“ uvedl dále František Lukl a navázal: „Vhodné by také bylo, aby obce, kraje a stát participovaly na dani z přidané hodnoty. A v RUD by se měl najít nový systém, který by obce motivoval k tomu, aby na svém území podporovaly podnikání. Návrh, jak by to mohlo vypadat, by měl do konce letošního roku vzejít z pracovní skupiny při Ministerstvu financí.

Na Hradě se mluvilo také o zavedení poplatků za jímání podzemních vod a odvádění vod odpadních. Shoda měst a obcí s prezidentem panuje v tom, že nová povinnost by v konečném důsledku neměla dopadnout na občany. A pokud ano, tak minimálně, hovoří se o čtyřech korunách, tedy o dvojnásobku stávajícího poplatku. Poplatky by rovněž měly být rozumně navyšovány.*

/tz/

K foto:

Z přijetí vedení Svazu měst a obcí ČR prezidentem Milošem Zemanem

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down