Stovky měst a městských částí by měly podle evropského práva zavést bezpečný kanál pro oznamování nepravostí

Už  zítra, 17. prosince 2021, vstoupí v platnost evropská směrnice o ochraně oznamovatelů, která zjednodušuje cestu k anonymnímu oznámení neetického nebo protiprávního jednání na pracovištích. Vztahuje se také na samosprávy měst s více než 10 000 obyvateli, které musí svým zaměstnancům pro tyto účely poskytnout bezpečný kanál. 

Města, kterých se nová povinnost týká, dostanou možnost spolupracovat se dvěma klíčovými startupy na poli chytré komunikace. Jedná se o Munipolis Ondřeje Švrčka, jehož službu “Mobilní Rozhlas” využívá pro komunikaci mezi vedením obcí a občany řada samospráv a institucí, a NNTB Jana Slámy, která patří k nejrozšířenějším platformám pro bezpečné zasílání důležitých zpráv – ať už ve školách, kde pomáhají zabraňovat šikaně, nebo firmách, kde slouží mimo jiné právě k whistleblowingu. Obě firmy mají roky zkušeností s vývojem svých platforem a tisícovky dlouholetých klientů v několika evropských zemích.

Díky spolupráci obou startupů vznikl jednoduchý produkt, který umožní všem ze zhruba 200 měst a městských částí nad 10 000 obyvatel aktivovat bezpečný kanál pro veřejnost na pár kliknutí. Komunikační platforma NNTB se prováže s administračním rozhraním Mobilního Rozhlasu, kde kanál bude možné aktivovat. O aktivaci zároveň budou moci zažádat i ta města, která Mobilní Rozhlas využívají pouze v rámci bezplatné licence pro krizovou komunikaci.

Bezpečný kanál od NNTB splňuje všechny zákonné povinnosti. Podání je zcela anonymní, ke zprávám má přístup pouze proškolená nestranná pověřená osoba, která nesmí být nijak propojena s vedením obce nebo být s obcí ve střetu zájmů. Při podání oznámení prostřednictvím whistleblowingového kanálu je navíc podatel plně chráněn proti odvetným opatřením a navíc vyrozuměn bezpečnou cestou ve lhůtě, kterou stanovuje evropská směrnice. Jednotlivá oznámení jsou zašifrována a uložena.

Oznamovatelé se do kanálu dostanou naskenováním QR kódu, který jim poskytne jejich samospráva, odkazem na profilu samosprávy v síti Munipolis nebo přímým vstupem přes platformu NNTB. Ta v současnosti aktivovala svůj kanál už pro skoro dvě desítky českých samospráv. Společně se svými odbornými partnery může platforma připravit také právní dokumentaci na míru, zajistit školení a poradenství při řešení přijatých podnětů.

Český zákon může směrnici ještě zpřísnit – týkal by se stovky dalších samospráv

Určitou ironií je, že zákon, který by směrnici přenesl do českého právního systému, je stále ještě v legislativním procesu. Pokud by však byl schválen v aktuálním znění, v případě obcí by zavedl ještě přísnější podmínky, než vyžaduje Evropská unie. Hranici počtu obyvatel, od které je třeba bezpečný kanál pro nahlašování neetického nebo protiprávního jednání zavádět, by snížil na 5000 obyvatel.

Dotčených samospráv je v Česku podle tiskové zprávy agentur Mobilního rozhlasu a NNTB více než 300. Ondřej Švrček i Jan Sláma však ubezpečují, že ani zvýšené množství by nebyl problém zprocesovat.*

Více na www.nntb.cz 

/TZ/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down