Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky

Rozvoj komunitní energetiky, podpora využívání obnovitelných zdrojů i úspornější nakládání s energiemi, to jsou hlavní cíle nově navázané spolupráce mezi Středočeským krajem a Svazem moderní energetiky. Obě organizace nyní budou společně usilovat o systematický přístup k transformaci energetiky a posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti středních Čech.

„I když již existují projekty, například na vodíkové autobusy nebo energetické úspory v budovách kraje a jeho organizací, považuji za důležité, aby se Středočeský kraj věnoval oblasti transformace energetiky v České republice více systematicky. Proto chceme navázat bližší spolupráci jak s dalšími kraji, tak se Svazem moderní energetiky a také chystáme zadání vlastního klimatického plánu, jehož bude energetika důležitou součástí,“ shrnuje Jana Skopalíková, středočeská radní pro životní prostředí a zemědělství. Členství ve Svazu krajské zastupitelstvo schválilo loni na podzim s účinností od 1. ledna 2024.

Svaz moderní energetiky bude v rámci spolupráce vyhledávat pro kraj i starosty obcí příležitosti v oblasti energetických společenství, rozvoje bezemisních zdrojů energie, zvyšování energetických úspor nebo poskytovat kraji podporu v oblasti organizování edukativních akcí a seminářů pro obecní zastupitele.

„Středočeský kraj s takřka 1,4 milionu obyvatel je nejlidnatějším krajem České republiky a sídlí v něm řada klíčových průmyslových podniků, které se připravují na nástup nízkouhlíkovvé či bezuhlíkové ekonomiky. Vnímáme také, že kraj dlouhodobě posiluje své aktivity v oblasti udržitelnosti a lokálních obnovitelných zdrojů energie, proto jsme rádi, že nyní můžeme kraji v rámci členství se Svazem pomoci těchto cílů dosáhnout. Svaz kraji nabídne své experty, kteří pomohou v rámci přípravy strategií či vzdělávání zastupitelů měst a obcí v oblasti nové energetiky,” komentuje nově navázanou spolupráci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

První společnou plánovanou akcí Středočeského kraje a Svazu bude velký seminář pro starosty měst a obcí, na kterém budou diskutovány otázky instalace místních obnovitelných zdrojů i příležitosti v oblasti komunitní energetiky.

Svaz moderní energetiky sdružuje nejvýznamnější oborové asociace moderní energetiky i klíčová výzkumná univerzitní centra. Díky průřezovému zastoupení expertů umí Svaz nabídnout ucelený pohled na možnosti rozvíjejícího se oboru nové nízkouhlíkové energetiky. Svaz má za cíl proaktivně vstupovat do české i evropské debaty o možnostech proměny energetiky. Zároveň přináší klíčové impulsy, které zajistí přední pozici ČR v oblasti vývoje a výroby progresivních technologií. Právě k příležitostem, které se v oblasti přechodu na nízkouhlíkovou energetiku otevírají, chce v Česku vést širokou diskusi zaměřenou na prosazení opatření, které podpoří samovýrobu elektřiny, rozvoj akumulace energie, posílí možnosti společné výroby elektřiny a tepla, implementaci chytrých sítí, elektromobility nebo nových prvků v rámci energetického trhu přicházejících s digitalizací.

Více informací na www.modernienergetika.cz.

/zr/*

Ilustrační foto: web Svazu moderní energetiky/Unplash

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down