Středočeský kraj urguje potřebné peníze pro zdravotní sestry na lůžkových odděleních

Středočeský kraj vyzývá Ministerstvo zdravotnictví, aby co nejdříve určilo pravidla a uvolnilo peníze na navýšení platů pro zdravotní sestry na lůžkových odděleních. Podle předchozího slibu ministra zdravotnictví by měly platy sester ve směnném provozu stoupnout od 1. července 2017 až o dva tisíce korun. Tyto peníze nemocnice zatím nedostaly. Požadavek Středočeský kraj znovu uplatnil při jednání ředitelů středočeských a pražských nemocnic i záchranných služeb, náměstka ministra zdravotnictví Petra Landy, zástupce VZP s krajským náměstkem pro oblast zdravotnictví Martinem Kupkou a pražským radním pro oblast zdravotnictví a bydlení Radkem Lackem.

 


Téměř tři desítky zástupců zdravotnických zařízení se sešly na mimořádné poradě pořádané Krajským úřadem Středočeského kraje 15. května 2017. Hlavním tématem jednání byla snaha začít řešit akutní nedostatek zdravotnického personálu v krajských a pražských nemocnicích. „Vztahy mezi nemocnicemi musíme budovat, protože oblast zdravotnictví ve Středočeském kraji a v Praze je významně propojená. Nedostatek lékařů a sester trápí všechny nemocnice a my musíme nutně hledat řešení tak, abychom zajistili akutní péči pro pacienty,“ řekl na úvod jednání náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) a zdůraznil, že velkým problémem, který souvisí s platy zdravotnického personálu, jsou výše úhrad za zdravotní péči. „Středočeské nemocnice dostávají od pojišťoven na úhradách podstatně méně než pražské nemocnice. Rozdíl je mnohde až propastný,“ dodal náměstek Kupka.

 

Zástupci nemocnic a záchranných služeb také jednali o posílení lékařských pohotovostních služeb. Středočeský kraj usiluje o to, aby se do systému významněji zapojili praktičtí lékaři. „Tito lékaři se musí podle zákona o zdravotních službách na pohotovostech podílet povinně, když je o to kraj požádá. My je k tomu v nejbližší době vyzveme a nabídneme jim přijatelné podmínky,“ vysvětlila Zdeňka Salcman Kučerová, vedoucí Odboru zdravotnictví Středočeského kraje, a dodala, že počet praktických lékařů, kteří slouží na pohotovostních službách, je minimální. Pražský radní pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO 2011) tuto snahu vítá: „Budeme rádi na řešení pohotovostních služeb se Středočeským krajem spolupracovat. V Praze jsme zavedli systém, který funguje. Jeho metodiku Středočeskému kraji rádi poskytneme. Z celkového počtu návštěvníků pražských pohotovostních služeb tvoří středočeští pacienti zhruba 25 % u dospělých a 30 % u dětí.“

Velkým tématem se také stala diskuze ohledně přijímání středočeských pacientů do pražských nemocnic převážených Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje. Ty podle jejího ředitele Martina Houdka v posledních měsících často pacienty odmítají: „Situace je dramatická. Podle zákona vozíme pacienty do nejbližšího zdravotnického zařízení. Místo rychlého vyřízení mnohdy složitě hledáme volná lůžka.“ Ze středních Čech do Prahy převáží krajská záchranná služba 14 % pacientů, 73 % směřuje do středočeských nemocnic. Zbylé po ošetření ponechává v domácím prostředí.

Podobná setkání za účasti ředitelů středočeských a pražských nemocnic a záchranných služeb se budou konat pravidelně, alespoň dvakrát do roka. Další je plánované na listopad letošního roku.*

    Loch-

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down