Strom roku 2017 je ořešák černý. V Kvasicích na Kroměřížsku roste už 230 let

Vítězem 16. ročníku ankety Strom roku 2017 se stal 230 let starý ořešák z Kvasic ze Zlínského kraje, který v hlasování veřejnosti obdržel více než 10 tisíc hlasů. Druhé místo obsadila lípa U Obrázku z Tvrdonic s 8,5 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem s téměř 7,7 tisíci hlasy. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 40 tisíc. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo včera večer na Hvězdárně a planetáriu v Brně v rámci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM.

Vítězný ořešák černý (Juglans nigra) se nachází v památkově chráněném zámeckém parku v Kvasicích (okr. Kroměříž). V obci kdysi působily významné šlechtické rody, jejichž majitelé se starali o rozkvět lesů, zahrad a parků. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století tam vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě J. N. Lamberg v roce 1790 krajinářský park se zmiňovaným ořešákem. Jeho stáří tak můžeme odhadovat na zhruba 230 let. Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 cm, výška stromu činí 25 m a šíře koruny je 32 m.
Možná i z těchto důvodů pod ořešákem stávala dřevěná kaplička se soškou Panny Marie i s klekátkem, kterou nechala zhotovit hraběnka Leopoldina Thunová rozená Lamberková, na památku úmrtí svého otce, jenž tragicky zahynul v řece Moravě. Od doby zpřístupnění parku veřejnosti se ořešák stal cílem častých duchovních návštěv lidí z Kvasic a okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se strom znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti.
Zástupci Kvasického ořešáku převzali ocenění a poukaz na odborné ošetření lípy od firmy Prostrom Bohemia. Ořešák bude v únoru jako vítěz národní ankety zastupovat Českou republiku v mezinárodním kole anklety Evropský strom roku 2018 ( https://www.treeoftheyear.org/ETY-2/Uvod.aspx ).
Anketa Strom roku je charitativním projektem, a proto bylo hlasování zpoplatněné. „Jednotlivé finálové stromy bylo možné podpořit zasláním dárcovských SMS nebo koupí hlasovacích archů. Letošní výtěžek je vyšší než 128 tisíc korun a rozdělí se mezi dvanáct finalistů podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Navrhovatelé pak finance použijí k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo výsadbě nových stromů,“ vysvětlila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.*
Výsledky ankety Strom roku 2017
1. Kvasický ořešák (Zlínský kraj) – 10 104 hlasů
2. Tvrdonská lípa u Obrázku (Jihomoravský kraj) – 8 542 hlasů
3. Strážný dub na Kabátě (Ústecký kraj) – 7 694 hlasů
4. Vilémovický tis (kraj Vysočina) – 4 793 hlasů
5. Lípa v Kuklíku (kraj Vysočina) – 3 505 hlasů
6. Dub v Růžové ulici (Plzeňský kraj) – 2 403 hlasů
7. Vrbička (Karlovarský kraj) – 1 725 hlasů
8. Drážní buk (Královéhradecký kraj) – 992 hlasů
9. Sedloňovská lípa (Královéhradecký kraj) – 467 hlasů
10. Památná lípa v Kojetíně (Moravskoslezský kraj) – 179 hlasů
11. Broumovský jasan (Plzeňský kraj) – 103 hlasů
12. Bukowiecki starzik (Moravskoslezský kraj) – 26 hlasů
/np/
K foto:
Kvasický ořešák černý se stal Stromem roku 2017
Foto: Marek Olbrzymek

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down