Stromům ve Frýdku-Místku pomáhají závlahové vaky

Frýdek-Místek zajišťuje mladým stromům pitný režim pomocí speciálních vaků. Ty postupně uvolňují vodu, a zajišťují efektivní a šetřivé zalévání stromů přímo ke kořenům. Zároveň zvyšují šance na uchycení nově vysázeného stromu. Novinkou je uvazování vaků k podpůrným tyčím u některých stromů, nikoli k samotnému kmínku.

Speciální závlahové vaky podporují výsadbu mladých stromků ve Frýdku-Místku. Radnice změnila způsob úvazu pytlů u některých stromů, a to ke kůlům namísto k samotným kmínkům stromů.

„Skutečně jsme u vytipovaných stromů změnili místo úvazu pytle. Vaky mohou mít při teplém počasí negativní vliv na kmen stromu. Může docházet k přehřívání kmene a také vzniká vyšší vlhkost, která může mít vliv na rozvoj houbových chorob. I přes nové opatření, kdy je vak uvázán k podpůrné tyči namísto k samotnému kmínku, se ale vláha dostane ke kořenům stromů,“ ubezpečil náměstek primátora pro životní prostředí, investice a finance Jiří Kajzar.

Naopak umístění zavlažovacích vaků u kůlů může mít vliv na pozitivní rozvoj kořenového systému stromu, kdy jsou kořeny motivovány k růstu do šířky, což podporuje stabilitu stromu a jeho schopnost absorbovat vodu z větší plochy. Vlivy obou způsobů úvazu, jak na kmeni, tak na kůlu, bude město průběžně vyhodnocovat.

Na 150 kusů vaků město letos obdrželo od Pivovaru Radegast. Šetření vodou je dlouhodobou prioritou Frýdku-Místku. Příkladem je zachytávání srážkové vody do nádrží z budov 5. ZŠ a ZŠ Skalice, budování zelených parkovišť nebo obnova tůněk a další opatření. Zároveň město v parných dnech zpříjemňuje klima v ulicích prostřednictvím kropicího vozu nebo mlžítek. Samozřejmostí je v letním období kropení záhonů.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down