Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Suchý poldr ve Svitavách má nové využití

Řady příznivců discgolfu, při němž jde o to hodem umístit talíř do koše (jamky), se u nás rozšiřují. Jedním z měst, jež nabízí dobré podmínky k jeho provozování, jsou Svitavy. A využily k tomu příhodně terén suchého poldru.

Proč se Svitavy rozhodly podpořit právě discgolf? »Město je výrazně sportovně orientováno a volnočasové pohybové aktivity trvale monitoruje,« vysvětlil Ing. Břetislav Vévoda, projektový manažer MěÚ Svitavy. »Discgolf je nová dynamicky se rozvíjející, investičně a provozně nenáročná hra pro široký okruh lidí. Tedy přesně taková aktivita, kterou město preferuje.«

Prostor suchého poldru se pro hřiště přímo nabízí. V městských parcích by hrozilo nebezpečí úrazu a jiná vhodná plocha k dispozici na území města není. Hřiště je navrženo tak, aby občasná záplava herním prvkům a zeleni neuškodila a veřejnosti mohl být nabídnut další několikahektarový prostor k aktivnímu využití. Nachází se v blízkosti zástavby a je dostupné z hlavní komunikace.

HŘIŠTĚ PRO VŠECHNY GENERACE

Herní prvky tvoří devět párů výhoziště – koš, které jsou od sebe vzdáleny 50 až 190 m. Součástí hřiště je i vysázená zeleň, která zpestřuje hru a zvyšuje její obtížnost. Hřiště doplňuje mobiliář a informační tabulky. Rozpočet byl 546 tisíc korun, náklady na herní prvky a zeleň se rozdělily na polovinu. Město investovalo 296 tisíc a 250 tisíc poskytl Pardubický kraj.

Ostrý provoz zahájilo hřiště na začátku června. »Obyvatelé Svitav hodnotí ozelenění prostoru pozitivně a podle častých požadavků na zapůjčení disků je vidět, že jej budou využívat i sportovně. Hřiště si vyzkoušely zejména rodiny s dětmi, ale zaznamenali jsme již také aktivity mladých lidí směřující k vytvoření sportovního discgolfového klubu. Při příležitosti slavnostního otevření hřiště byl uspořádán turnaj započítávaný do republikového mistrovství Czech tour 2013.«

Zkušení hráči údajně hodnotili hřiště kladně, zejména jeho vysokou sportovní hodnotu – z devítijamkových hřišť jde v rámci České republiky o druhé nejdelší.

A jak se hřiště udržuje? »Herní prvky nevyžadují údržbu téměř žádnou, mírně se zvýší pouze úroveň sekání trávy v poldru, zejména v trasách jednotlivých jamek,« doplňuje Břetislav Vévoda.

Discgolf si na upraveném terénu svitavského suchého poldru zahrají také rodiny s dětmi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *