Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv budou úžeji spolupracovat. Již definovaly své společné priority

Na společných prioritách, které chtějí v nejbližší době v zájmu územních samospráv prosazovat, se na společném jednání shodla předsednictva Svazu měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Půjde zejména o reformu financování regionálního školství, zrychlení stavebního řízení a zmírnění zákona o střetu zájmů.

Zájmy našich členů jsou v mnoha směrech shodné a my jsme deklarovali připravenost je prosazovat především vůči státu společně, a tedy s významně větším dopadem,“ uvedl ke schůzce Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv (SMS) ČR.

Svaz měst a obcí ČR, stejně jako SMS, hájí zájmy měst a obcí napříč Českou republikou, proto je spolupráce našich organizací logická. Věřím, že díky ní dosáhneme mnoha důležitých a pro místní samosprávu pozitivních změn v legislativě i v dotační politice státu,“ konstatoval František Lukl, předseda Svazu měst a obcí (SMO) ČR.

Obě organizace se shodly především na tom, že od 1. 1. 2020 je potřeba skutečně spustit reformu financování regionálního školství, která si vyžádá dofinancování ze státního rozpočtu ve výši 15 miliard Kč. Pokud jde o školství, jsou SMO ČR a SMS ČR zajedno také v tom, že stát nemá omezovat pravomoci obcí jakožto zřizovatelů školských zařízení, k čemuž směřovala nedávno navržená změna takzvané konkurzní vyhlášky. „Od ministra Roberta Plagy již máme přislíbeno, že k této změně nedojde,“ připomněl Stanislav Polčák (k témuž podrobněji v únorovém vydání Moderní obce - pozn. redakce).

Dalším významným společným zájmem samospráv je rekodifikace stavebního práva. SMO ČR a SMS ČR se shodly, že podporují snahu ministerstva pro místní rozvoj zrychlit a zjednodušit stavební řízení; nejsou však kladně přesvědčeni o navrhované změně struktury stavebních úřadů, jejíž přínosy jsou nejednoznačně vyčísleny a nemusí pro stavebníky včetně měst a obcí znamenat jen pozitiva. „Stát by měl primárně zlepšit procesní pravidla, než rozhodne o zrušení stavebních úřadů ve více než 500 městech a obcích,“ zdůraznil František Lukl.

Obě organizace také nadále trvají na zmírnění pravidel pro střet zájmů ve vztahu ke komunálním politikům, aby se členové zastupitelstev a jejich blízcí nestávali předmětem kriminalizace, a věří, že v tomto duchu rozhodne i Ústavní soud, k němuž podali podnět senátoři. Apelují rovněž na posilování sdílených daní, které jsou základem financování samospráv, a to například zvýšením koeficientu na žáka či na seniory.

Projednávala se i další témata, např. budoucnost kohezní a společné zemědělské politiky, provádění pozemkových úprav, problematika sucha a hospodaření na zemědělské půdě. Předsednictva SMO ČR a SMS ČR se shodla, že v řadě těchto záležitostí se budou setkávat zástupci organizací k podrobnému projednávání a vydávat k nim společná stanoviska.*

/zr/

Ilustrační obrázek: facebookový profil SMS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down