01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz měst a obcí ČR - most k institucím EU

Starostové měst a obcí jsou mnohdy bezradní při plnění legislativních nařízení, které se na ně valí po vstupu ČR do EU. Podle přístupové smlouvy musí být legislativa Evropské unie postupně implantována do naší. Přes českou legislativu pak postupně ovlivňuje obce a města. Svaz měst a obcí ČR (SMO...

Starostové měst a obcí jsou mnohdy bezradní při plnění legislativních nařízení, které se na ně valí po vstupu ČR do EU. Podle přístupové smlouvy musí být legislativa Evropské unie postupně implantována do naší. Přes českou legislativu pak postupně ovlivňuje obce a města.

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) v předstihu starosty varuje před vším, co by jim nějakým způsobem mohlo zkomplikovat agendu. Největší penzum úprav spočívá v žádostech o finanční podporu z evropských fondů.

Osobně jsem rád, že se počáteční obavy, zdali bude dostatek projektů do jednotlivých kapitol, nevyplnily. Podle Ministerstva pro místní rozvoj předložily obce o třetinu více projektů, než kolik jich vůbec může být uspokojeno. Svaz měst a obcí mapoval jednotlivé procedury a připomínkoval je. Ze svazové dílny vzešlo také několik návrhů, například jsme požadovali, aby koordinační místo bylo pouze jedno namísto čtyř, kam by se starostové mohli obracet o informace a kam by podávali žádosti. To zatím splněno není.

Doporučuji obcím, aby využily všech kanálů SMO ČR. Jeho zahraniční oddělení hlídá agendu týkající se obcí a měst. V rámci Evropy to jsou Výbor regionů i Kongres regionálních a místních samospráv, který je jedním z orgánů Rady Evropy. I tam máme své zástupce.

Důležitá lobující nezávislá organizace hájící zájmy měst a obcí v Evropě je Evropská rada municipalit a regionů (CEMR). Jako její výkonný prezident se snažím vytvářet dobré podmínky pro naše samosprávy. Ukazuje se, že spojení funkcí europoslance, předsedy SMO ČR a výkonného prezidenta CEMR otevírá nové možnosti propojení nezbytných informačních toků.

Pokud hovořím o propojení představitelů našich samospráv s institucemi EU, musím zmínit také naše poslance v Evropském parlamentu nebo zástupce v parlamentním shromáždění Rady Evropy. Tam všude má náš svaz své kontakty a delegáty.

Máme tedy možnost obrátit se nejen prostřednictvím Svazu měst a obcí, ale i našich delegátů přímo na evropské instituce.

poslanec Evropského parlamentu,

předseda Svazu měst a obcí ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down