Svaz měst a obcí ČR: Ne legalizaci konopí, ne nesystémovému zvyšování daně z nemovitosti

Zásadní stanoviska, která vzešla z jednání Předsednictva SMO ČR ve čtvrtek 16. února, v předvečer letošní VIII. právní konference se týkají několika aktuálních témat, která momentálně hýbou diskusí mezi městy a obcemi a jejich samosprávami.

Prvním z nich je zásadně odmítavý postoj Svazu k otázce legalizace konopí. 

„Z pohledu předcházení škodlivých společenských jevů vlivem požívání konopí je rozhodně lepší řešit prevenci než patologii,“ upozornil předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Předložený návrh Úřadu vlády totiž neobsahuje odpovědi na řadu problematicky řešitelných situací, které by v souvislosti s legalizací konopí vyvstaly. Jedná se například o složitě vykonavatelnou kontrolu distribuce, vlastní registrace pěstitelů, prodejců i uživatelů nebo obtížně vymahatelnou regulaci nastavených pravidel.

Návrh přináší také vysoké požadavky na personální a finanční zdroje, kterými obce a města nedisponují. Pokud ale politici najdou na tomto bodu shodu, bude Svaz požadovat, aby na obce nebyly tyto požadavky přenášeny a případné další návrhy byly vždy nejdřív s obcemi diskutovány.

Výstup jednání Předsednictva Svazu se týká i možného zvýšení daně z nemovitosti. Daně z nemovitých věcí se odvádí za pozemky, stavby a jednotky té obci, na jejímž katastrálním území se nachází. Výtěžek daně plyne ze 100 % do rozpočtu obce. Podle názoru NERV (Národní ekonomické rady vlády), který podporuje i ministr financí Zbyněk Stanjura, se počítá s navýšením této daně a přerozdělením jejího výnosu i ve prospěch státního rozpočtu.

Toto vnímáme jako nesystémové řešení, protože stát má i jiné možnosti a nástroje, jak získat finanční prostředky do rozpočtu. Upozorňujeme na skutečnost, že výtěžek této daně jde celý zpět do rozvoje našich měst a obcí, že tvoří důležitou část našich rozpočtů. Vzhledem ke zvýšeným výdajům domácností v současné době města a obce nezvažovala ve větší míře navyšovat daň z nemovitosti. Apelujeme tedy na vládu, aby tento návrh ještě zvážila,“ konstatoval František Lukl.

Naopak SMO ČR doporučuje uvažovat o zdanění zemědělské půdy, na obce totiž přecházejí společná zařízení v rámci pozemkových úprav, což sebou nese další vynaložení obecních nákladů, které zdanění nepokrývá.

Svaz dlouhodobě tlačí na prolomení hranice rozpočtového určení daní ve prospěch obcí. Musí to být ale na základě široké debaty a diskuse všech kompetentních orgánů a zástupců samospráv. „Z toho důvodu navrhujeme opět oživit pracovní skupinu k RUD, abychom se podobné návrhy jako je zvýšení daně z nemovitostí nedozvídali jako jedni z posledních z médií,“ uzavřel František Lukl.*

/zr/

Ilustrační foto: emcdda.europa.eu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down