Svaz měst a obcí ČR: Ovlivňujeme evropskou politiku

Prostřednictvím své delegace u Rady evropských municipalit a regionů (CEMR), která jako reprezentativní politická organizace zastupuje zájmy více než jednoho milionu evropských volených zástupců, chce Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ovlivňovat politické debaty a zaměřit pozornost na to, co je z našeho pohledu stále aktuálnější.

CEMR má dva řídicí orgány, a to politický a výkonný výbor. Politický výbor je ten, který rozhoduje o hlavních směrech politiky. Skládá se z 286 členů volených na tři roky. Jeho jednání se účastní včetně doprovodu z členských asociací zhruba 150–170 osob, starostů, primátorů a dalších volených představitelů členských zemí CEMR. Jde o jednání na nejvyšší úrovni, poslední se uskutečnila v Paříží, kde byla hostitelkou starostka Paříže Ana Hidalgo (prosinec 2022), a ve Tbilisi, kde byl hostitelem kromě místní asociace také starosta Tbilisi Kakha Kaladze (červen 2023). Jednání se účastní i další vysoce postavení zástupci evropských samospráv.

Máme z několika důvodů zájem uspořádání jednání Politického výboru CEMR v Praze ve dnech 6. a 7. prosince letošního roku," říká Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO ČR ,a pokračuje: „Máme již na tuto dvoudenní akci na nejvyšší úrovni zajištěny prostory pražského Magistrátu i Rezidence primátora, stejně jako počítáme s účastí čestného předsedy Svazu, primátora hlavního města Prahy pana Bohuslava Svobody. Slavnostní večer se bude konat v prostorách Rudolfovy Galerie Pražského hradu.“

Nadcházející jednání Politického výboru CEMR bude obzvlášť důležité, protože se bude konat bezprostředně před volbami do Evropského parlamentu a vytyčí důležitá témata pro další období.

„Zatím byla identifikována dvě klíčová témata, a to je rostoucí polarizace společnosti rezultující z možné neakceptace opatření souvisejících s politikou Green Deal, a dále význam budoucí kohezní politiky 2028+ a jejího nastavení. Organizace takové akce je velmi náročný počin, a možnost externích partnerů je omezená, nicméně není vyloučená. Pouze společnosti s jasnou společenskou i klimatickou zodpovědností by mohly tuto akci podpořit,“ doplňuje Radka Vladyková.

Na realizaci využije SMO ČR jak vlastní finanční prostředky, tak prostředky od partnerů, kteří se budou na akci případně prezentovat.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down