Svaz měst a obcí ČR: Vládní konsolidační balíček snižuje investiční možnosti místních samospráv

Až o sto miliard korun omezí kabinet Petra Fialy investiční možnosti obcí. Náraz do finanční zdi v důsledku konsolidačního balíčku bude rychlý, míní Svaz měst a obcí ČR.

 „Dlouhodobě kritizujeme absenci jakýchkoliv prorůstových opatření,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl, starosta města Kyjova, a pokračuje: „schvalovat jenom jednu část, která se týká škrtů a úspor, a nevědět, jak ekonomiku nastartovat, je nezodpovědné. Pokud nebudeme jasně vědět, že navrhované změny nebudou mít protiinvestiční dopady na naše obce a města, nemůžeme balíček podpořit. Budeme to zase jen my, starostové a primátoři, kteří budou následně pomáhat svým občanům. Ostatně, jako jsme to v minulosti dělali při covidové epidemii či při náporu uprchlíků.“

Nejen ohromné zatížení obecních rozpočtů, ale i nedostatečná komunikace ze strany vlády a ministerstva financí vadí Svazu měst a obcí ČR. Celé projednávání konsolidačního balíčku bylo podle Františka Lukla nepředvídatelné, bez jasně stanovených čísel jeho dopadů.

 „Vymezili jsme při našich jednáních jednoznačně mantinely, za které Svaz už nepůjde,“ vysvětluje předseda SMO ČR František Lukl a pokračuje: „a to jednak nedotknutelnost daně z nemovitosti a jednak kompenzace příjmovými daněmi. V žádném případě se tyto kompenzace neměly dotknout daně z přidané hodnoty. A najednou je tady informace, že ponechání daně z nemovitosti v režii měst a obcí půjde na konto všech sdílených daní. A to je pro nás prostě absolutně nepřijatelné. Trváme na tom, aby nebylo uváděno v pozměňovacím návrhu ani při prezentaci v médiích a sněmovně, že to vychází z dohody se Svazem!“

Pro předsedu Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR a primátora Olomouce Miroslava Žbánka (SMO ČR sestává ze tří komor, a to obcí, měst a statutárních měst), která zastupují téměř čtyři miliony obyvatel a vytváří celospolečenské zázemí pro další miliony občanů, je naprosto nepochopitelné a alarmující, že se s námi vláda odmítá bavit. „Naše města jsou prodlouženou rukou výkonu státní správy, aniž je tato služba ze strany státu plně hrazena, poskytují klíčové služby v rámci systému veřejné správy a z velké části naplňují většinu veřejných politik státu.  Každou korunu, kterou dostanou obce a města do svých rozpočtů převádíme našim občanům do provozních služeb obce, investic a podpory komunitního a zdravého života. Naopak vládou způsobený propad příjmů se přímo projeví v celkovém zhoršení uvedených oblastí života občanů,“ připomíná Miroslav Žbánek.

PROJEDNÁVÁNÍ KONSOLIDAČNÍHO BALÍČKU DOKAZUJE, ŽE VLÁDA NEBERE SMO ČR ZA ROVNOCENNÉHO PARTNERA

Opatření navržená v konsolidačním balíčku mohou podle předběžných propočtů jednotlivých měst u těch největších znamenat propad příjmů ve stovkách miliónů korun. To může způsobit odložení nebo zastavení přípravy mnoha investičních projektů a ohrozit úspěšné čerpání evropských dotací, zpomalit řešení akutních problémů v dostupnosti bydlení, vzdělávacích či sociálních kapacit. Ožebračení měst a obcí povede k dalšímu zpomalení hospodářskému růstu, zhoršení kvality života, sociálnímu pnutí ve společnosti.

 „Opět se přesvědčujeme, že nás vláda nebere jako rovnocenného partnera a jedná s námi z pozice nadřízeného. My se ale jen tak nevzdáme, zastupujeme osm a půl milionů občanů, za které máme velkou zodpovědnost. Chceme jednání s vládou nad jasnými čísly a nad proinvestičními návrhy. Už teď však víme, že na obce bude vyvíjen tlak, aby investovaly, jenom nebude z čeho. Musíme vládu přesvědčit, že naše požadavky jsou naprosto relevantní a že se takhle partneři nechovají. Oslovíme poslance napříč politickým spektrem, mnozí z nich byli starostové či primátoři, a požádáme je o podporu,“ uzavírá předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

O vládním konsolidačním balíčku jsme v poslední době informovali například zde https://moderniobec.cz/stitek/navrh-zakona-o-konsolidaci-verejnych-rozpoctu-tzv-konsolidacni-balicek/ a zde https://moderniobec.cz/konsolidacnim-balickem-stat-riskuje-udrzitelnost-ceskeho-prumyslu/ .*

/zr/

Na snímku: František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down