01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svobodný software se vyplatí

Veřejná správa open source (svobodný systém) běžně používá. Často to zaměstnaci vůbec netuší. I přesto by úřady mohly open source využívat častěji. V Novém Městě na Moravě se ho nebojí. Jaké jsou výhody a nevýhody jeho využívání? Máme se ho bát?

Open source je základem mnoha softwarů, které komerční firmy dále rozvíjejí ve své produkty. Je také přítomen v mnoha aktivních prvcích počítačových nebo mobilních sítí a obecně v různém dalším hardwaru.

Svobodný systém nalezneme v prostředí serverovém, kdy poskytujete nějaký obsah, informace či služby. A to jak směrem ven k občanům, tak dovnitř k zaměstnancům. Zde je možnost aktivně ovlivnit, pro jaký systém se rozhodnete. Buď zvolíte cestu open sourcu, komerční, anebo jejich vhodnou kombinaci. To je závislé na potřebách každého jednotlivého úřadu.

DÍKY OPEN SOURCE SYSTÉMŮM ŠETŘÍ ÚŘAD FINANCE

Náš úřad využívá open source systémy z mnoha důvodů. Především kvůli jejich stabilitě. Dalšími důvody jsou existence komunity vývojářů k jednotlivým projektům, která zajišťuje širokou podporu a finanční úspora. Ušetřené prostředky můžeme použít pro jiné projekty. Open source ale není zadarmo. Je to cesta, jak rozvíjet aplikace potřebné pro veřejnou správu a zároveň neplýtvat penězi tam, kde se můžeme vydat cestou open sourcu - např. operační systémy, databáze, dokumentační systémy a další.

ODRAZOVÝM MŮSTKEM JE WEBOVÁ PREZENTACE

Ideálním odrazovým můstkem pro používání open sourcu ve veřejné správě je webová (ať už veřejná, nebo interní) prezentace. Vysoce výkonné redakční systémy založené na open sourcu jsou i pro velké úřady dostačující a splňují všechny jejich požadavky. V dnešní době virtualizace je nasazení takového systému otázkou hodin. Problém bývá v odsouhlasení grafického vzhledu a kompetenčního modelu, ale to je procesní záležitost, která je nezbytná při nasazení jakéhokoli systému. Takže zjednodušeně: máte operační systém, za který neplatíte, a databázový prostor i redakční systém jsou také zdarma. A vám pak zbudou peníze na úpravu grafiky, pokud vám nestačí předdefinované šablony.

SOFTWAROVÁ TELEFONNÍ ÚSTŘEDNA ASTERISK ÚŘADU VYHOVUJE

V našem případě jsou nejrozsáhlejšími aplikacemi využívající open sourcu na radnici Elektronická spisová služba a Evidence docházky. Oba systémy využívají pro svůj běh linuxový operační systém. Spisová služba využívá databázový stroj PostgreSQL, docházka MySQL, ale zde budeme přecházet na MariaDB. Vše pohání softwarový webový server s otevřeným kódem Apache. Přístup k těmto aplikacím je prostřednictvím webového prohlížeče, tedy z libovolného zařízení z libovolného místa. Spisová služba i docházka jsou komerční aplikace, které jsme zakoupili, ale neplatíme žádné jednotlivé licence. Technická podpora je placena pro údržbu a rozvoj systému a legislativní soulad. V současnosti je docházka poskytována v rámci celého hospodářství města 10 organizacím. Spisovou službu navíc využívají obce v rámci správního obvodu obce s rozšířenou působností.

Z dalších zajímavých aplikací využíváme svobodný kancelářský balík LibreOffice, pro grafické práce vektorový grafický editor Inkscape a Gimp, jako bitmapový grafický editor pro sazbu novin, letáků a brožur Scribus. Kdo nezkusil, neuvěří, že s těmito programy lze běžně pracovat jako s komerčními. Dále zmíním softwarovou telefonní ústřednu Asterisk. Jde možná o jedno z nejvíce silných, flexibilních a rozšířitelných řešení v oblasti integrovaného telekomunikačního softwaru, který běží na platformách Linux a Unix a poskytuje veškeré vlastnosti, které byste očekávali od telefonní ústředny.

CHYBÍ FIRMY NA SPRÁVU SVOBODNÝCH SYSTÉMŮ

Kdy je lepší komerční řešení? Všude tam, kde nenaleznete odpovídající open source nebo projekt s širokou komunitou. Ale takových oblastí je hodně málo. Asi bych se opatrněji pouštěl do ekonomického systému, který by mi někdo nabízel jako open source balík. Ale kdyby využíval komerční produkt robustní základ na open sourcu, tak bych kývl. Zde je potřeba si uvědomit, že většina komunitního softwaru má i druhou větev - placenou s dalšími funkcionalitami, které využijete, až když to opravdu potřebujete.

Správa systémů i servis jsou plně v naší režii. V České republice není příliš firem, které mají zkušenosti s implementací a udržováním open source řešení ve veřejné správě. Podporu máme zajištěnou v rámci komunity. Školení pracovníků provádíme vlastními silami. Kladné přijetí jiného prostředí, než používají uživatelé doma nebo jinde, je vždy o proškolení a přístupu pracovníků IT.

SVOBODNÝ SOFTWARE MÁ I DROBNÉ NEVÝHODY

Pro vedení města v čele se starostou Michalem Šmardou, který má pochopení pro svobodné softwary a zejména pro finanční úspory, je jasnou výhodou svobodných softwarů komunita vývojářů, dále nezávislost na jednom dodavateli a většinou vysoká stabilita a robusnost řešení. Problémem může být lokalizace některých systémů do češtiny a neexistující telefonická podpora komunitních programů.

ZBYNĚK GREPL

Oddělení informatiky MěÚ Nové Město na Moravě

»Z dlouhodobého hlediska snižujeme náklady na IT každý rok. Je to právě díky zavádění open source řešení. Největší částka se vždy objevuje u kancelářských balíků, které používají všichni.«

Softwarový webový server s otevřeným kódem Apache je dobře přizpůsobitelný, běží dobře na komerčních platformách a vyloženě září na variantách open sourcu. Apache představuje volbu číslo jedna jako webový server pro Linux.

ILUSTRAČNÍ FOTO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down