Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Také provoz památky může být úsporný

Snaží se o to v Krnově při rekonstrukci kulturní památky Střelecký dům, v němž sídlí Středisko volného času (SVČ)Méďa, loutkový soubor Krnováček, ale i cukrárna.

S nákladnými opravami stavby se začalo před pěti lety, financovány jsou převážně z rozpočtu města a tudíž se dějí po částech. Po rekonstrukci cukrárny a plynové přípojky, položení nové venkovní kanalizace, opravě severní a jižní terasy a první etapě výměny oken proběhly další práce na přelomu let 2012 a 2013. SVČ přestavělo jednu z kanceláří na menší taneční sál, v němž bylo nutné opravit parketovou podlahu a osadit velká zrcadla, a provedlo sanaci sloupového sálu v přízemí.


Ve stejnou dobu město z podnětu hygienika renovovalo parket v hlavním tanečním sále. »Aby se v sále neprášilo, použili jsme při finální úpravě původní způsob – voskování,« vysvětlil Vlastimil Štverák z MěÚ Krnov. Práce vyšly asi na 70 tisíc korun.

Dalších 150 tisíc korun si letos vyžádá výměna vstupních dveří. Půjde o přesnou repliku původních segmentovaných profilovaných dveří. »Tento postup se snažíme uplatňovat u všech oprav. Vyměněná okna v prvním patře jsou také přesné repliky, i když s dvojitým sklem, ale s původním kováním. Unikátním kouskem bylo vyrobení replik tří velkých segmentových oken v hlavním tanečním sále nad venkovním schodištěm,« dodal Vlastimil Štverák.

Co všechno je do budoucna ještě nutno provést? Zaizolovat venkovní schodiště, pokračovat s výměnou oken, vyměnit kotelnu, opravit oplocení areálu, upravit park a zpevnit komunikace – parkoviště a plochy před hlavním vstupem. Město také plánuje změnit zahradu u SVČ na kulturně oddechový areál. Kolik peněz si celková rekonstrukce objektu vyžádá a kdy bude hotová, nelze podle tiskové mluvčí MěÚ Dity Círové odhadnout. Projekt z roku 2008 udával částku 15 mil. korun.

Dodejme, že objekt SVČ je jedním ze tří, na nichž město pilotně ověří metodu EPC (Energy Performance Contracting).

Renovací prošla i parketová podlaha v hlavním tanečním sále Střeleckého domu.

FOTO: archiv města Krnov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *