Teplárenské sdružení ČR upozorňuje: Sledujte letošní líhnutí sokolích mláďat v přímém přenosu

Začíná se líhnout další generace sokolů stěhovavých na výškových stavbách. Jak informovalo Teplárenské sdružení ČR, právě v těchto dnech se v hnízdních budkách umístěných na komínech tepláren, elektráren a na výškových stavbách v průmyslových areálech po celé republice líhne další generace kriticky ohrožených sokolů stěhovavých. Líhnutí mláďat a jejich první měsíce života můžete sledovat také v přímém přenosu hned ve čtyřech hnízdech.

V Českých Budějovicích už se bílé ochmýřené kuličky sokolích mláďat dožadují druhý týden rodičovské péče. V Ústí nad Labem - Neštěmicích se mláďata právě klubají ven, v Kralupech i v Záluží u Litvínova se ještě sedí na vejcích, ale už to taky moc dlouho trvat nebude. Líhnutí se tam očekává každým dnem.

Stejně jako v dalších desítkách hnízdních budek. Projekt Monitoringu a podpory sokola stěhovavého v urbanizovaném a industrializovaném prostředí České republiky, který probíhá od roku 2010, má už i svoje webové stránky https://sokolinakominech.cz/. Najdete tam informace o každé hnízdní budce a jejich případných obyvatelích, včetně aktivní mapy hnízdění a odkazů na všechny kamery, které u nás snímají sokolí realitu při hnízdění.

Ve střední Evropě ve volné přírodě kladou sokoli na přelomu března a dubna 3 až 4 vejce, na nichž sedí asi 30 dní. Na stavbách začíná, vzhledem ke klimaticky příznivějším podmínkám, hnízdění sokolů dříve. Většina párů na stavbách snáší vejce již v polovině března, výjimečné páry dokonce na konci února. Mláďata pak zůstávají v hnízdě dalších asi 35 až 40 dní, než začnou s prvními leteckými pokusy. V srpnu se mladí ptáci osamostatňují a rozletují se. Kam se můžete letos podívat na hnízdění:

* Průmyslová zóna Tonaso Neštěmice (Ústí nad Labem) -– samice sedí na snůšce, jedno mládě už je venku. Kamera zde https://rtsp.me/embed/HNYsSKfR/

Budka pro hnízdění sokolů byla na komín v průmyslové zóně TONASO Holding v Neštěmicích - Ústí nad Labem nainstalována loni. Pár sokolů ji obsadil letos v únoru a 17. března snesla neznačená sokolí samice své první vejce. Samice pečlivě zahřívala čtyři vajíčka, ze dvou už se včera a dnes vyklubala dvě mláďata. Při zahřívání vajíček se zdánlivě nic neděje, opravdové přírodní divadlo nastává v době péče o mláďata.

* Výtopna Vráto Teplárna České Budějovice - mláďata se vylíhla 12. dubna a mají se k světu. Kamera zde http://hnizdo.zevovrato.cz/

Na komíně ve výtopně Vráto Teplárny České Budějovice se ve výšce 120 metrů vylíhla už třetí generace mláďat ohroženého sokola stěhovavého. Samice začala vejce snášet 8. března a i vzhledem k chladnému počasí panovaly obavy, zda mladé vůbec vyvede. Naštěstí vše dopadlo dobře a ze čtyř snesených vajec jsou nakonec tři přírůstky. Mláďata se vylíhla pravděpodobně 12. dubna, ale poprvé se je podařilo zahlédnout až o týden později v pondělí 19. dubna.

* Chempark Záluží Litvínov – samice sedí na vejcích. Kamera zde https://www.orlenunipetrol.cz/cs/zodpovedna_firma/zivotni-prostredi/starame-se-o-sokoly/Stranky/zajimavosti-z-budky-v-chemparku-zaluzi.aspx

V únoru dostalo hnízdo nový nátěr, kobereček z umělé trávy a nový keramzit. Nato se sokolí pár začal připravovat na hnízdění. Na konci března snesla samička dvě vajíčka. V dubnu čekalo všechny milé překvapení, na kameře se objevila vejce hned tři. Pokud vše dobře dopadne, mohli bychom se potomků dočkat na přelomu dubna a května.

* Unipetrol Kralupy nad Vltavou – i tam zatím samice sedí na vejcích. Kamera zde https://www.orlenunipetrol.cz/cs/zodpovedna_firma/zivotni-prostredi/starame-se-o-sokoly/Stranky/zajimavosti-z-budky-v-kralupech-nad-vltavou.aspx

Samička a sameček sokola stěhovavého v březnu úspěšně zahnízdili. Kolik vajíček samička snesla, se zatím neví. Na přelomu dubna a května se však můžeme těšit na nový přírůstek.

* Spolana Neratovice - místo sokolů se tam vyhřívají holubi. Kamera je zde https://www.orlenunipetrol.cz/cs/zodpovedna_firma/zivotni-prostredi/starame-se-o-sokoly/Stranky/zajimavosti-z-budky-ve-spolane-neratovice.aspx

Na konci března sokoli zahnízdili v druhé části areálu Spolany. Samice vzorně zahřívá vajíčka. Kolik mláďat se vylíhne, zatím nikdo netuší. Samec se snaží lovit po okolí a kontrolovat samici v budce. Budka s kamerou je tak sice prázdná, ale občas se v ní vyhřívají holubi.

* ŠKO-Energo Mladá Boleslav – budka byla přemístěna z rekonstruovaného komína na lakovnu, kamera na komíně bude opět v provozu příští rok.

Na letošní sezonu hnízdění sokolů byla budka sundána kvůli rekonstrukci komína a ruchu. Ten by mohl při hnízdění a pak také po vylíhnutí sokoli rušit a ohrozit je. Budka byla přemístěna na budovu lakovny v areálu ŠKODA AUTO, ale je bohužel bez kamery.*

/zr/

Ilustrační foto: https://sokolinakominech.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down