Autor
Kategorie:
Různé

Titul Vesnice roku 2012 patří obci Řepice na Strakonicku

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský během zářijového luhačovického Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem vyhlásil výsledky letošní soutěže Vesnice roku. Vítězem jejího 18. ročníku se stala jihočeská Řepice. Její starosta Martin Vysoký úspěch obce přičítá hlavně...

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský během zářijového luhačovického Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem vyhlásil výsledky letošní soutěže Vesnice roku. Vítězem jejího 18. ročníku se stala jihočeská Řepice.

Její starosta Martin Vysoký úspěch obce přičítá hlavně tomu, že se v ní podařilo vybudovat zázemí pro společenské a sportovní aktivity. »Což určitě mělo velký vliv na nárůst aktivit občanů,« uvedl pro Moderní obec. Ve vesbičce s 439 obyvateli působí pět registrovaných spolků a několik dalších neregistrovaných. Celkem v nich aktivně pracuje na 200 občanů.


Co byste však v obci, pane starosto, ještě chtěli zlepšit? ptali jsme se Martina Vysokého. » Určitě nám stále chybí řada věcí, především v občanské vybavenosti, například školka, prodejna, některé provozovny. Tímhle směrem napřeme svoje úsilí v nejbližších letech,« odpověděl.

»Podle mne z běžné vísky udělají Vesnici roku tři charakteristiky. Obec musí být živá ve smyslu společenského života, čistá v oblasti životního prostředí a atraktivní jako místo pro život. A taková Řepice bezesporu je,« zdůraznil ministr Jankovský. Řepice získala i nárok čerpat dotaci 2 mil. Kč (1 mil. Kč za vítězství v krajském a 1 mil. Kč za vítězství v celostátním kole) z programu Podpora obnovy a rozvoje venkova MMR.

Druhé místo v soutěži Vesnice roku 2012 získala jihomoravská Tvarožná Lhota, třetí jsou Křižánky v Kraji Vysočina.

Řepické babči (nahoře) patří k nejznámějším spolkům ve Vesnici roku 2012. Nezkazí žádnou legraci a v jejich repertoáru nechybí ani balet na motivy Labutího jezera, ani kankán. Vpravo starosta obce Martin Vysoký při vyhlášení výsledků soutěže v Luhačovicích.

FOTO: ARCHIV OBCE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *