„Trenéři ve škole“ poprvé zamířili za žáky v Havlíčkově Brodě

Program Trenéři ve škole během minulého týdne startoval v dalších šesti základních školách. Tentokrát v Havlíčkově Brodě.

Proškolení trenéři klubových sportů tam začínají docházet do čtyř státních a dvou soukromých základních škol, kde budou v tandemu s paní učitelkou učit žáky prvních ročníků základy sportů. Děti si díky trenérům v Havlíčkově Brodě osahají atletiku, fotbal, hokej, házenou, stolní tenis, šerm, tenis, ale i zápas.

„Plní se nám sen. Když jsme před třemi lety začínali ve školách v Praze 6, říkali jsme si, že by bylo dobré program rozšířit po celé republice. Daří se nám to. A je skvělé teď vidět, s jakým nadšením se školy v Havlíčkově Brodě do programu zapojily,“ říká Jan Macháček, trenér ragby a jeden ze zakladatelů programu Trenéři ve škole. Cílem programu Trenéři ve škole je především rozpohybovat děti a prostřednictvím atraktivních a pestrých hodin je získat pro sport.

„Jako otec dvou malých dětí vím, že školy často těžko zvládají zajistit zábavný tělocvik, který by dokázal konkurovat počítačům a sociálním sítím. Doby, kdy se děti vrátily ze školy, hodily tašku do kouta a šly lézt po stromech, už jsou dávno pryč. Pohybová aktivita dnes prohrává s virtuálním  světem. Ve školách také chybí mužský element, a já věřím, že program Trenéři ve škole může pomoci děti zase nadchnout pro sport,“ poznamenává k zahájení programu místostarosta Havlíčkova Brodu Zbyněk Stejskal, který jeho podporu prosadil.

A dodal: “Trenéry ve škole jsem představil radě města těsně před covidovou pandemií. Covid ovšem zahájení projektu zbrzdil. Pandemie navíc bohužel vztahu dětí ke sportu zasadila další ránu. Jsem opravdu rád, že se nám nakonec podařilo tento program v brodských školách spustit.“

CÍL JE JASNÝ: ROZPOHYBOVAT DĚTI

Program Trenéři ve škole je založen na tom, že trenér dochází jednou týdně do hodiny tělocviku a pracuje v tandemu s učitelkou. Trenéři různých sportů se střídají po čtyřech až pěti týdnech. Program má za cíl také bojovat s nebezpečným trendem rostoucího počtu obézních dětí. Důležité je rovněž rozvíjet jejich motoriku.

Zároveň je prokázané, že pohyb zlepšuje kognitivní funkce, žáci se tak mohou po kvalitním tělocviku lépe soustředit. Mottem projektu je rozpohybovat všechny děti, nejen ty nadané a nadchnout je pro sport, aby z nich vyrostli aktivní dospělí.

Vztah ke sportu se formuje u dětí do deseti let, proto je tělocvik na prvním stupni základních škol zásadní i z dlouhodobého hlediska.

„Po lockdownech vidíme, že se nám až třetina dětí nevrátila do klubů a zároveň víme, že nadváhou trpí více děti ze socioekonomicky znevýhodněných rodin. Školy jsou tedy logickou odpovědí, těší mě proto, že ve školách a na radnicích nacházíme čím dál větší pochopení,“ dodává Antonín Barák, druhý spoluzakladatel programu.

START V DALŠÍCH ŠESTI ŠKOLÁCH

Program tento týden startuje v Havlíčkově Brodě ve čtyřech státních základních školách a to v ZŠ a MŠ Konečná, ZŠ a MŠ Wolkerova, ZŠ V Sadech a ZŠ Nuselská.

V Základní škole V Sadech připadla první hodina s trenéry na stolní tenis. „Těšíme se, ke stolnímu tenisu máme všichni v naší škole blízko. Do projektu Trenéři ve škole jsme šli s vědomím toho, že naši učitelé mohou získat v tandemové výuce od profesionálních trenérů nové kompetence a zkušenosti. Děti zase získají přehled o tom, jaké mají ve městě možnosti sportování. Od projektu si slibujeme, že se děti zase podaří získat zpět pro sport. Vidíme, jak o něj po lockdownech ztratily zájem a trápí nás to. Tohle by je mohlo znovu nastartovat. Trenéři budou zatím docházet do hodin tělocviku přípravné třídy a třech prvních tříd,“ uvádí ředitelka ZŠ V Sadech Milena Honsová.

Do programu se ale zapojí i dvě místní soukromé školy. „Chtěli jsme, aby děti měly možnost vyzkoušet a ochutnat více sportů a nemusely se již od mala specializovat pouze na jeden a zároveň měly možnost se pro nějaký nadchnout a zjistili, že sport je skvělá zábava, která pomáhá člověku po celý život v rámci jeho zdraví i osobního rozvoje,“ vysvětluje zřizovatelka soukromé ZŠ EQ Hana Kučerová, která příchod Trenérů ve škole do Havlíčkova Brodu iniciovala.

S TRENÉRY UŽ SPORTUJE BEZMÁLA DESET TISÍC DĚTÍ

Aktuálně je v programu Trenéři ve škole zapojených téměř deset tisíc dětí z prvního stupně základních škol. Program vznikl spontánně před třemi lety mezi trenéry klubových sportů, kteří chtěli pomoci s výukou tělocviku.

„Před 1,5 rokem jsme působili ve 12 školách, dnes jsme v 95 školách ve 14 lokalitách. Spokojené jsou učitelky, ředitelé, rodiče, ale především děti. Chtěli bychom, aby se program rozšířil po celé republice. Vzorem by nám mohlo být Slovensko, kde se námi inspirovali a z programu Trenéři ve škole tam vznikl vládní projekt,“ uzavírá Antonín Barák.

Program Trenéři ve škole vznikl v hlavním městě před třemi lety, kdy se sdružili trenéři několika sportů a na čtyřech základních školách v Praze 6 začali s pilotním projektem. Počet zapojených trenérů, sportů, škol a lokalit se rychle zvyšoval. Dnes působí v několika městských pražských částech, například v Praze 6, 8,10,11,13, 15, 16, 17, ale i v Příbrami, Karlových Varech, Písku, Liberci, Kladně nebo Klatovech.*

/zr/

Programu Trenéři ve škole se věnuje i aktuální únorové vydání Moderní obce.

Ilustrační foto: Archiv programu Trenéři ve škole

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down