01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři ministři, obdobná koncepce

Na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) se během jednoho roku vystřídali ve funkci tři ministři. Rozjezd současného ministra, Jana Dusíka, mohl být přesto zcela plynulý a navázat na dosavadní priority ministerstva, jak je formuloval i jeho předchůdce, Ladislav Miko. V politické sféře totiž...

Na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) se během jednoho roku vystřídali ve funkci tři ministři. Rozjezd současného ministra, Jana Dusíka, mohl být přesto zcela plynulý a navázat na dosavadní priority ministerstva, jak je formuloval i jeho předchůdce, Ladislav Miko. V politické sféře totiž nenastaly takové změny, které by směřování ministerstva nějak zásadně pozměňovaly. Připomeňme, že Jan Dusík předtím pracoval na MŽP jako náměstek.

Do konce volebního období v letošním květnu se nechystají větší změny. Legislativní proces probíhá kontinuálně, ministr chce pokračovat v některých oblastech vlastními návrhy. Vláda projedná materiál, který umožní zadávat environmentálně šetrné veřejné zakázky u veřejných budov. Pokud bude návrh přijat, nařízení vlády stanoví městům a obcím a všem veřejným institucím, že musí od roku 2011 realizovat všechny novostavby a zásadní rekonstrukce budov pouze v nízkoenergetickém standardu. Ministr Dusík chce tak předběhnout EU, kde se naplnění předpisů ohledně nízkoenergetického a pasivního stavění čeká v nejbližších letech.

S Ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje samostatnou novelu, která by měla zákon o podpoře obnovitelných zdrojů rozšířit o výrobu tepla z těchto zdrojů. Zvládnout chce také projednání novely zákona o zemědělském půdním fondu v Parlamentu. Slibuje si od toho zpomalení současného trendu - zastavování krajiny na úkor půdního fondu. Zákon o ochraně ovzduší zvyšuje další novelou podíl biopaliv v dopravě s účinností od letošního 1. dubna. Měly by se zvýšit podíly biosložky v benzinu i v naftě, s tím, že nemusí jít nutně o přimíchávání do běžného paliva, ale o rozvoj směsí s vysokým podílem biosložky, nebo i o stoprocentní biopaliva.

»Ještě v tomto volebním období chceme také prosadit euronovelu českého zákona o odpadech,« řekl Jan Dusík. »Podporu recyklace a prevenci vzniku odpadu zaručí nový zákon o odpadech a také aktualizovaný Plán odpadového hospodářství ČR. V rámci přípravy evropské legislativy o obchodování s environmentálními produkty bude MŽP prosazovat snížení DPH na recyklované materiály.«

Ministr chce maximálně urychlit výstavbu čistíren odpadních vod, aby se předešlo sporu s Evropskou komisí kvůli neplnění směrnice. Ke schválení je připraveno pět velkých regionálních projektů, bude se sledovat postup posledních několika obcí v ČR, které se svými projekty opožďují. Jednou z priorit nového ministra je zejména snížení počtu sporů s Evropskou komisí.

Pokračovat v jednání s obcemi a kraji o způsobu rozvoje regionu a ochrany v Národním parku Šumava patřilo také mezi ministrovy záměry - tato jednání již zahájil počátkem ledna. S představiteli tam-ních obcí a krajů jednal o společné dohodě o spolupráci mezi MŽP, Správou NP Šumava a šumavskými obcemi (Vize Šumava 2020). V ochraně přírody ministerstvo a Správa NP Šumava navrhují stabilizovat na minimálně 10 let rozlohu bezzásahových území na současných 21% s výhledovým rozšířením o 9% oblastí, která jsou dnes v přechodovém režimu.

/ge/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down