Třinec se stane dalším statutárním městem – Senát již poslal příslušný návrh změny zákona k podpisu prezidenta

Počet statutárních měst se zvýší na 27 (26 + Praha) – nejnověji mezi ně přibude město Třinec. Poté, co příslušnou změnu zákona o obcích schváli poslanci, dnes ji přijali i senátoři. Změna zákona nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky.

Horní parlamentní komora dnes schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Jakmile změnu zákona, kterou již dříve stvrdili poslanci, podepíše prezident republiky, město  Třinec se stane už sedmadvacátým statutárním městem (včetně Prahy) u nás – viz tabulka na konci textu.

Návrh změny zákona připravil Moravskoslezský kraj v rámci své zákonodárné iniciativy. Jeden z předkladatelů tohoto návrhu, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, dnes na schůzi Senátu Parlamentu ČR návrh zdůvodnil i těmito slovy: "Proč zrovna Třinec? Protože je významným městem, je jedno ze společenských center dopravních uzlů Těšínského Slezska. Je obcí, která spravuje 12 obcí. Na Třinecku působí jeden z největších zaměstnavatelů, a to Třinecké železárny. Město Třinec, které má 36 tisíc obyvatel a celkem v rámci správního obvodu obce s rozšířenou působností 60 tisíc obyvatel. Věřím, že dnešní Senát tenhle zákon podpoří."

Někteří senátoři v diskusi k návrhu změny zákona vyjadřovali například názor, že jde o prolomení spodní hranice 40 tisíc obyvatel, která by měla být rozhodná pro prohlášení města městem statutárním. Senátor Radko Martínek v té souvislosti hovořil i o určité devalvaci hodnot a připomněl, že status statutárního města nebude mít pro Třinec a Třinecko žádný význam. "Protože jestli se starosta bude jmenovat starosta nebo primátor, je to úplně jedno, bude to řádově stát město Třinec náklady ve výši, dejme tomu, stovek tisíc. Ale to je všechno, co to přinese kromě dobrého pocitu pana nebo paní starostky, myslím, momentálně, že je tam paní starostka. Takže se bude už nazývat, když půjde na sněm s ostatními starosty, tak se bude nazývat primátorkou," uvedl Radko Martínek.

Senátor Miloš Vystrčil v diskusi konstatoval, že statutárními městy se stávala města, která byla něčím výjimečná a něčím výsadní. "A možná proto v zákoně o obcích to je tak, že města jsou vyjmenována a postupně, jak zákonodárný sbor začíná mít přesvědčení, že výsadních a výjimečných měst je více a více, a je to třeba i na základě iniciativy měst nebo krajů, tak tam další a další města přibývají. A jsme tady jenom dnes od toho, abychom řekli, jestli Třinec je nebo není výsadním, výjimečným městem, a jestli to, že je ocelovým městem nebo městem, kde se dlouhodobě hraje hokej, už je důvod pro to, abychom zvedli ruku a oni se stali statutárním městem," řekl Miloš Vystrčil.

A pokračoval: "Když se podívám na Třinec, na jeho historii a na to, kdo dnes už je statutárním městem, tak můj pocit je, že Třinec tam patří, byť nevím, jestli by tam patřil, kdyby měst třeba bylo jen deset. A když jich je dnes 25 plus Praha, tak mám pocit, že už asi Třinec tam patří a říkám to tady, jak to je, na druhé straně, abych to trošku odlehčil, nevím, jestli to pan Cieńciała a další ví, ale nejvíce statutárních měst je v Ústeckém kraji, kde jich je pět a potom v Moravskoslezském kraji, kde jich je také dnes pět, a pokud se Třinec stane statutárním městem, tak jich v Moravskoslezském kraji bude šest a Moravskoslezský kraj bude držet první příčku, neboť tam bude šest statutárních měst, zatímco třeba v Plzeňském kraji nebo na Vysočině je to město jenom jedno, jinými slovy hrozí riziko, že se tyto kraje budou snažit Moravskoslezský nebo Ústecký kraj dohonit, což by nebylo určitě dobře. Takže to je ta jedna část toho, co jsem chtěl říci."

Podle Miloše Vystrčila by měl být definován jakýsi statut měst. "Potom jediné, co přichází do úvahy podle mého názoru jako člověka, který se zabývá třeba i tou regionální politikou, je, že se budeme dívat, o koho se město stará, jaký region obhospodařuje, jaký region vede," prohlásil Miloš Vystrčil s tím, že "v tom případě se nabízejí pouze dvě logické možnosti. Tou první, jak uvedl, je, že prohlásit statutárnáími všechna krajská města. Druhou možností je pak to, že by se staturáními městy staly všechny obce s rozšířenou působností.

Miloš Vystrčil však ihned podotkl: "Ale předpokládám, že k tomuto kroku připraveni nejsme a tímto směrem jsme se v zákoně o obcích nevydali. A proto já za sebe si dovolím podpořit návrh, abychom Třinec jako statutární město odsouhlasili, neboť z hlediska toho prvního způsobu posuzování, tzn. dnes té výsadnosti, výjimečnosti, si myslím, že když se podívám na současná statutární města, tak Třinec, řekněme v mých očích, kritéria, která jsou potřebná pro to, aby se město mohlo stát statutárním městem, splňuje."

Při účasti 57 senátorů v okamžiku hlasování (kvorum pro přijetí návrhu činilo tedy 29) se nakonec pro přijetí zákona vyslovilo 35 senátorů, tři hlasovali proti návrhu.

 

PŘEHLED STATUTÁRNÍCH MĚST V ČR

  1. Praha – územně členěné na městské části
  2. Brno – územně členěné na městské části
  3. Plzeň – od roku 1945; územně členěné na městské obvody
  4. Ostrava – od roku 1945; územně členěné na městské obvody
  5. Liberec – do 1. ledna 1968, od 24. listopadu 1990 opět; územně členěné na městské obvody
  6. Olomouc – do 1. ledna 1968, od 24. listopadu 1990 opět
  7. Opava – do 1. ledna 1968, od 24. listopadu 1990 opět; územně členěné na městské části
  8. České Budějovice – od 24. listopadu 1990
  9. Karlovy Vary – od 24. listopadu 1990
  10. Ústí nad Labem – od 24. listopadu 1990; územně členěné na městské obvody
  11. Hradec Králové – od 24. listopadu 1990
  12. Pardubice – od 24. listopadu 1990; územně členěné na městské obvody
  13. Zlín – od 24. listopadu 1990
  14. Havířov – od 24. listopadu 1990
  15. Jihlava – do 30. listopadu 1928, od 12. listopadu 2000 opět
  16. Kladno – od 12. listopadu 2000
  17. Most – od 12. listopadu 2000
  18. Teplice – od 1. ledna 2003
  19. Karviná – od 1. ledna 2003
  20. Mladá Boleslav – od 1. ledna 2003
  21. Frýdek-Místek – do 30. listopadu 1928, od 1. července 2006 opět
  22. Přerov – od 1. července 2006
  23. Chomutov – od 1. července 2006
  24. Děčín – od 1. července 2006
  25. Jablonec n. Nisou – 12. 3. 2012
  26. Prostějov – od 12. března 2012

ZDROJ: MV ČR

O tom, co Třinci přinese jeho zařazení mezi statutární města, píšeme podrobně a ze všech úhlů pohledu v aktuáálním červencovém vydání Moderní obce na str. 49 až 51.*

/rš/

K foto:

Třinec patří mezi průkopníky čisté mobility ve městech. Od loňského března tam městskou hromadnou dopravu zajišťuje i deset elektrobusů

Foto: archiv města

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down