Tvrdý trest za dobré hospodaření?

Pod tímto titulkem komentuje předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova na Hodonínsku František Lukl odpovědi, které místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl v rozhovoru poskytnutém redakci Seznam Zprávy, viz Když se na vás obec vykašle, ať kompenzuje náklady, říká Jurečka ke školkám - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz).

Co to bude do třetice?“ ptá se v reakci na uvedený rozhovor předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta města Kyjov František Lukl (na snímku nahoře). „Včera jsme si mohli přečíst, že stát plánuje přestat financovat veřejně prospěšné práce, které přinášejí širokému spektru občanů různé výhody a přispívají k prosperitě a stabilitě společnosti jako celku. Dnes se z novin dozvídáme, že radnice, která nezajistí tříletým dětem místo ve školce nebo v dětské skupině, bude muset rodičům doplácet na hlídání jinde. Už se děsím otevřít denní tisk zítra.“

SMO ČR upozorňuje již delší dobu na špatnou komunikaci , kterou s ním vedou vládní činitelé. „My jsme otevření jakékoli věcné a konstruktivní diskusi, velice dobře vnímáme současnou situaci naší republiky, ale nemůžeme přijímat rozhodnutí vlády takto z médií bez možnosti našeho připomínkování. Naopak vláda by měla přijímat naše názory, podněty a náměty ke zlepšení hospodaření už jenom na základě našich dlouhodobě dobrých výsledků,“ doplňuje místopředseda SMO ČR a starosta obce Velký Osek na Kolínsku Pavel Drahovzal.

Celý problém nedostatku míst v předškolních zařízeních je ryze lokální a týká se velkých měst a obcí v prstenci kolem nich,“ vysvětluje Zdeněk Pištora, místopředseda SMO ČR a starosta města Postoloprty na Lounsku. „Ministerstvo práce a sociálních věcí získalo finanční prostředky z Národního plánu obnovy právě na dětské skupiny, proto do nich obce tlačí. Bohužel podmínky k získání dotace na jejich vznik jsou tak omezené, že o ně zatím není velký zájem.“

V rozhovoru, který dnes vyšel na webu Seznam zprávy, používá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka směrem k obcím opravdu nefér výrazy,“ ohrazuje se primátor města Olomouc a místopředseda SMO ČR Miroslav Žbánek a pokračuje: "Nezasloužíme si takové jednání. Starostové dělají pro své občany maximum, přestože jim stát stále hází klacky pod nohy a nekomunikuje s nimi. V podstatě nás stále trestají za naše dobré hospodaření. A napadá mě ještě jedna poznámka, pokud mají obce kompenzovat občanům nezajištění míst ve školkách, bude stát taky kompenzovat občanům, kterým nezajistí třeba zubaře nebo dětského doktora v místě bydliště, jejich dojíždění?

/zr/*

Na snímku: František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down