Účelové předvolební přihlašování se k trvalému pobytu musí skončit!

Karlova Studánka, Hřensko. To jsou jména dvou nejznámějších obcí, ve kterých v minulých volbách do obecních zastupitelstev došlo k nekalým praktikám. Ty spočívaly v tom, že do těchto obcí velmi krátce před komunálními volbami přesunuli své trvalé bydliště lidé úzce spojení s některými z kandidujících volebních stran.

Jak dnes upozornilo Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), uvedené kauzy se dostaly dokonce až k Ústavnímu soudu ČR, který opakovaně vyzval k legislativnímu řešení tohoto závažného nešvaru, jemuž napomáhá dosavadní úprava. Aktivní volební právo je totiž navázané na institut trvalého bydliště - a jeho změnu je možné provést i pár dnů před volbami… Navzdory volání Ústavního soudu ČR dosud nebyla přijata změna, která by na podobné volební podvody dostatečným způsobem reagovala.

To je alarmující i ve světle aktuálních informací, kterými disponuje SMS ČR a podle nichž  se účelové změny trvalého bydliště nevyhýbají ani letošním volbách do zastupitelstev obcí. "Máme signály i v letošních volbách, že dochází k účelovým přehlašováním, například v obci Hora Svatého Šebestiána, Moldava a dalších. Například v Moldavě v Ústeckém kraji přírůstek počtu nových obyvatel odpovídá pětině voličů účastnících se voleb. V reakci na tyto opakující se nešvary budeme žádat ministra vnitra Jana Hamáčka, aby jeho resort reagoval na nálezy Ústavního soudu ČR, a ztížil tak tyto volební podvody. Budeme také žádat, aby ministerstvo vypracovalo analýzu přehlašování občanů těsně před letošními komunálními volbami,” vysvětluje předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Obdrželi jsme i zprávy o dalších nekalých praktikách, například z obce Vlachovice ve Zlínském kraji, kde každý rok těsně před volbami objevují anonymní lživé letáky – a nejinak se tomu stalo i dnes ráno, tedy v první den voleb. Tentokrát však již starosta na policii podal trestní oznámení a věc se na rozdíl od minulých voleb bude řešit,” dodává Stanislav Polčák s tím, že Sdružení místních samospráv ČR bude chtít iniciovat také změnu trestního zákoníku, která by anonymní nepravdivou volební kampaň postavila mimo zákon.

/tz/

K foto:

I ve Vlachovicích, malebné valašské obci v podhorské krajině v nejsevernější části CHráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, zaznamenali nekalé předvolební praktiky

Foto: http://www.vlachovice.cz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down