Autor
Kategorie:
Různé

Ukliďme Česko, zní apel. Cílí na černé skládky

Již déle než rok probíhá u nás mapování černých skládek prostřednictvím projektu www.ZmapujTo.cz: Díky projektu jich tak byly nahlášeny a do mapy zaneseny téměř už dvě tisícovky. Od malých »nepořádků« až po skládky obřích rozměrů, jež často obsahují i nebezpečné odpady, ohrožující zdroje pitné vody...

Již déle než rok probíhá u nás mapování černých skládek prostřednictvím projektu www.ZmapujTo.cz: Díky projektu jich tak byly nahlášeny a do mapy zaneseny téměř už dvě tisícovky. Od malých »nepořádků« až po skládky obřích rozměrů, jež často obsahují i nebezpečné odpady, ohrožující zdroje pitné vody i zdraví lidí a zvířat. Skládku lze nahlásit velmi rychle a jednoduše pomocí mobilní aplikace pro »chytré« telefony, případně prostřednictvím interaktivního webového formuláře.

»Postupně však uzrál čas posunout se dále a s nasbíranými daty smysluplně naložit. Vznikla tak myšlenka celostátní úklidové akce pod názvem Ukliďme Česko,« uvedl jeden z autorů projektu RNDr. Miroslav Kubásek. Proto loni na jaře vzniklo občanské sdružení Ekosmák, jehož cílem je letos v květnu uspořádat jednorázovou úklidovou akci podle vzoru celosvětové iniciativy Let´s Do It (Jdeme na to). Ta zaštiťuje obdobné úklidové dny ve více než 100 zemích světa, jichž se dosud zúčastnilo přes 8,5 milionu dobrovolníků. »Naším velkým vzorem je Slovinsko, kde se předloni organizátorům podařilo do úklidu zapojit na 400 tisíc dobrovolníků. Při pořádání letošního prvního ročníku této úklidové akce u nás tak vysoké ambice nemáme. Nicméně rádi bychom založili tradici každoročních úklidů, díky nimž by se podařilo naši zemi postupně vyčistit od nejhoršího nepořádku,« sdělil další z organizátorů velkého květnového úklidu Radek Janoušek.

Cílem organizátorů akce je nejen uklidit naše okolí a ve společné věci zaangažovat různé zájmové skupiny, veřejnou správu, školy, firmy i jednotlivce. Ale také mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek, a přispět tím k prevenci jejich vzniku.

Pro úspěch akce Ukliďme Česko letos v květnu nyní sdružení Ekosmák hledá místní organizátory, dobrovolníky, sponzory, mediální partnery, zkrátka všechny, které myšlenka Ukliďme Česko osloví a budou se chtít do uskutečnění projektu aktivně zapojit, nebo jej finančně či materiálově podpořit.

Podrobnější informace o akci i možnosti zapojení se nacházejí na webu akce www.UklidmeCesko.cz. Bez vás Česko neuklidíme! vyzývají organizátoři.

Místní úklidové akce už leckde probíhají. Podaří se v květnu i velký společný úklid?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *