Unie sebevědomé samosprávy bude hájit práva obcí a měst proti nezákonným zásahům státu

Vznik Unie sebevědomé samosprávy (USS) byl ohlášen minulý týden jejími sedmi zakladateli v čele s advokátkou Janou Zwyrtek Hamplovou. Unie jako ryze nepolitický subjekt si klade za cíl důsledně hájit práva obcí a měst před nezákonnými zásahy státu a jeho institucí a zabránit spolu s dalšími právními autoritami nedůvodné kriminalizaci členů zastupitelstev.

Zakladateli Unie sebevědomé samosprávy jsou spolu s Janou Zwyrtek Hamplovou starosta obce Čeladná Pavol Lukša, starosta ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus, místostarostka obce Městečko Trnávka Jana Sablíková, starosta obce Hamr na Jezeře Milan Dvořák, starosta obce Malá Skála Michal Rezler a starostka obce Libchavy Jana Hodovalová.

Myšlenka vytvořit pro samosprávu odborně silné a odvážné zázemí se rodila delší dobu, poslední kapkou však byla podle slov Jany Zwyrtek Hamplové kauza města Postoloprty, v níž více než dva roky bylo nezákonně stíháno a pak nezákonně obžalováno několik členů zastupitelstva města; to vše na základě zcela chybné právní konstrukce a odbytého, státem zadaného a účelově zpracovaného znaleckého posudku. A podobných případů je mnoho.

USS chce být proto silnou odbornou oporou obcí a měst zejména na poli práva a zde si klade vysoké cíle. Chce být výraznou autoritou při výkladu právních norem aplikovaných v obcích, městech a krajích, tvůrcem právních stanovisek a výkladů pro vyšetřovatele policie, státní zástupce a soudy, bude také mapovat veškerou judikaturu a odbornou literaturu a s jejich pomocí samosprávu vzdělávat, aby se zásahům státu uměla bránit a ubránit. Samozřejmostí bude také aktivní spolupráce s médii. Zástupci USS chtějí získat přístup do diskusních pořadů a otevírat témata dotýkající se samosprávy. USS bude též připravena dávat médiím stanoviska ke konkrétním právním případům, bude připomínkovat zákony, které se dotýkají samosprávy a chce prosadit přijetí nového zákona o obcích.

Pokud jde o současné subjekty, zejména o Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR, pak USS jim nechce být konkurencí, ale partnerem. „Už dávno je známo, že stolička stojí nejpevněji na třech nohách. Takže si můžeme všichni pomáhat a spojovat síly. Ostatně se to děje už nyní, pokud jde o mou osobu, s oběma subjekty mám velmi dobré vztahy“, uvedla Jana Zwyrtek Hamplová.

Netají se však současně tím, že USS bude úžeji zaměřená, méně formální a více razantní. „Samospráva je dnes ohrožena ve své samé podstatě, a kdo to nevidí, je slepý. Obce a města ztrácejí postupně svobodu, dochází k nedůvodné šikaně volených zastupitelů formou bezdůvodných trestních stíhání, samospráva je státem zneužívána pro výkon státní správy, ale odborné pomoci od státu se jí nedostává tak, jak by se patřilo. Odvody dotací a penále za banality jsou pro malé obce likvidační. Státu současně tento stav, kdy je faktickou vrchností, neuvěřitelně vyhovuje," konstatovala Jana Zwyrtek Hamplová.

Unie sebevědomé samosprávy bude poprvé představena na kongresu FORUM MUNICIPAL 2019, který se bude konat 28. a 29. května v hotelu Jezerka v Seči na Chrudimsku. Bude tam přítomno všech sedm zakladatelů a uskuteční se tam i první tisková konference k programu USS.

Přihlášky do USS se budou přijímat od 1. 7., avšak už nyní o vstup do unie projevily desítky územních samosprávných celků. Přihlášku do USS a další informace o unii najdete již teď na: https://www.facebook.com/pg/Unie-Sebev%C4%9Bdom%C3%A9-Samospr%C3%A1vy-659182117864654/posts/?ref=page_internal .*

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down