URBACT podporuje spolupráci českých a evropských měst prostřednictvím nové výzvy 

Výměna zkušeností a know-how mezi českými a evropskými městy, vytvoření akčního plánu reagujícího na lokální problémy i větší zapojení občanů do chodu měst. To jsou cíle nové výzvy URBACT, která se zaměřuje na sítě akčního plánování. 

“Sociální inkluze, podpoření maloobchodní činnosti, oživení městských center, využívání brownfieldů a dalších opuštěných prostor nebo podpora start-upů a podnikatelských inkubátorů. I to jsou témata, jejichž řešením se mohou vzájemně inspirovat nejen česká, ale také zahraniční města. Nová výzva URBACT pomůže k jejich propojení a poskytne finanční prostředky pro efektivní přenos know-how,” říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

URBACT je programem EU, jenž pomáhá otevřít dveře ke spolupráci českých a evropských měst, a to v nejrůznějších tématech, která je aktuálně zajímají. Ať už se jedná o sociální, ekonomické nebo environmentální otázky. URBACT propojuje města pomocí výměny zkušeností a osvědčených postupů.

Na to cílí také současná výzva v rámci programu URBACT IV zaměřená na sítě akčního plánování (Action Planning Networks), která je otevřena do 31. března 2023. Prostřednictvím výzvy vzniknou sítě propojující 8–10 partnerských měst z minimálně 7 evropských zemí, aby společně řešila témata, která jsou pro ně relevantní a jsou v souladu s potřebami jejich obyvatel.

Do výzvy se mohou zapojit městské správy, které chtějí spolupracovat s ostatními evropskými městy na rozvoji a provádění integrovaných akčních plánů v reakci na lokální problémy a cíle. Výzva podpoří výdaje na zaměstnance, návštěvy měst zapojených do sítě, navazování kontaktů na mezinárodní úrovni, vytvoření integrovaného akčního plánu zaměřeného na rozvoj v konkrétní oblasti a expertní podporu.

Výzva očekává zlepšení komunikace a zapojení občanů do chodu města, zviditelnění města na mezinárodní úrovni s možností prezentace i za hranicemi ČR, rozšíření znalostí a inspirace. V rámci jedné sítě bude přerozděleno až 850 tisíc eur po dobu 31 měsíců. 

V minulém programovém období se zapojilo 13 českých měst do celkem 14 sítí. Celkově od roku 2002 programem prošlo již více než 1000 evropských měst, která participovala ve více než 150 sítích. Města mohou své partnery vyhledávat a sítě vytvářet prostřednictvím Nástroje pro vyhledávání partnerů na Partner Search Tool | urbact.eu

Kontaktní místo URBACT, které zodpoví veškeré dotazy týkající se výzvy, je zřízeno na Ministerstvu pro místní rozvoj. Své dotazy můžete směřovat na e-mail urbact@mmr.cz.* 

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down