Autor
Kategorie:
Ekonomika

Úvěry RRF jsou pro obce levnější než na volném trhu

Regionální rozvojový fond (RRF) poskytl v červnu třem územním samosprávným celkům nové úvěry na rekonstrukce obecní infrastruktury v celkové výši 22,5 mil. Kč. Město Hostinné (okr. Trutnov) obdrželo úvěr ve výši 20 mil. Kč na dostavbu městské kanalizace a opravu komunikací, které budou touto...

Regionální rozvojový fond (RRF) poskytl v červnu třem územním samosprávným celkům nové úvěry na rekonstrukce obecní infrastruktury v celkové výši 22,5 mil. Kč.

Město Hostinné (okr. Trutnov) obdrželo úvěr ve výši 20 mil. Kč na dostavbu městské kanalizace a opravu komunikací, které budou touto investicí dotčeny. Úvěru se dočkala také obec Chlumín (okr. Mělník) – na dofinancování rekonstrukce základní školy a rekonstrukce a vybavení mateřské školy získala 1 mil. Kč. Úvěr byl poskytnut rovněž obci Nezdice na Šumavě (okr. Klatovy) – na rekonstrukci obecního vodovodu může počítat s částkou 1,5 mil. Kč.

Úvěry z RRF mohou být poskytnuty až do výše 30 mil. Kč, vždy s pevnou úrokovou sazbou platnou po celou, nanejvýš desetiletou dobu trvání úvěru. »Aktuální sazba úvěru v červnu činí 1,74 % p. a. Hlavně menším obcím tak RRF nabízí možnost získat úvěr za výhodnějších podmínek než na volném trhu,« uvedla RRF Markéta Reedová, generální ředitelka Centra pro regionální rozvoj ČR, které má agendu fondu na starosti.

Úvěry jsou určeny na výstavbu a rekonstrukci technické, dopravní a volnočasové infrastruktury či na výstavbu a rozvoj průmyslových zón. O úvěr se mohou ucházet obce a města, s výjimkou Prahy a statutárních měst.

Co je Regionální rozvojový fond

– Regionální rozvojový fond (RRF) vznikl v červnu 1999 z prostředků Evropské předvstupní pomoci PHARE, které činily 3,69 mil. eur. Na základě Memoranda o porozumění mezi Evropskou komisí (EK) a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (MMR) z prosince 2007 byly prostředky PHARE vložené do RRF vyúčtovány a zůstatek EK předala do vlastnictví MMR s tím, že bude nadále využíván pro regionální rozvoj. Tyto prostředky tvoří polovinu objemu financí ve fondu, zbytek doplňují prostředky Českomoravské záruční a rozvojové banky. Nyní objem fondu přesahuje 207 mil. korun.

– Poprvé byl objem fondu vyčerpán v letech 2000-2001, kdy bylo poskytnuto deset úvěrů za 194,5 mil. Kč, a poté znovu v letech 2008-2009, kdy bylo poskytnuto patnáct úvěrů za 189,9 mil. Kč.

– »Do fondu se formou splátek průběžně vracejí vypůjčené prostředky, takže lze průběžně poskytovat úvěry dalším zájemcům. V roce 2011 bylo poskytnuto pět úvěrů za 61,1 mil. Kč, letos byly aktuálně schváleny tři úvěry za více než 20 mil. Kč,« upřesnila Marie Pavlů, sekretář Rady RRF.

– Více informací o RRF je na: http://www.crr.cz/cs/regiony/region-rozvojovy-fond nebo na: http://www.cmzrb.cz/produkty-a-sluzby/uver-z-regionalniho-rozvojoveho-fondu.

ZDROJ: CENTRUM PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *