Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Už letos bude fungovat přes 90 veřejných plniček CNG

V České republice je nyní v provozu 52 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Do konce letošního roku zahájí provoz nejméně dalších 45 plnicích stanic CNG, z nichž zhruba 12 vznikne pod křídly energetické společnosti E.ON. Konkrétně půjde např. o stanice ve Zlíně, Písku, Praze,...

V České republice je nyní v provozu 52 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Do konce letošního roku zahájí provoz nejméně dalších 45 plnicích stanic CNG, z nichž zhruba 12 vznikne pod křídly energetické společnosti E.ON. Konkrétně půjde např. o stanice ve Zlíně, Písku, Praze, Brně, Žďáru na Sázavou aj. Protože na tento alternativní, ekologicky šetrný pohon u nás jezdí již bezmála 7000 automobilů, řidiči avizovaný nárůst jistě ocení. Potěšitelnou zprávou však je i fakt, že počátkem letošního roku bylo u nás provozováno 423 autobusů veřejných dopravců s pohonem na CNG.

Dobré zprávy přicházejí také z Bruselu – podmínky připravovaného návrhu směrnice EU o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva v oblasti CNG již Česká republika splňuje. Celkově odhadované náklady na vytvoření sítě CNG v celé Evropské unii se odhadují na 160 milionů eur. »Do konce letošního roku by mohlo být v České republice v provozu devadesát plnicích veřejných stanic, v každém kraji alespoň šest, bez problémů podmínky této směrnice už teď plníme,« uvedl Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) a místopředseda představenstva E.ON Energie.

V celé České republice by do roku 2020 mohlo být motoristům k dispozici až tři sta CNG stanic, takže hustotou sítě by se Česko vyrovnalo například Rakousku nebo Německu, kde má využívání CNG v dopravě podstatně delší tradici. Na světě je dnes v provozu více než 22 tisíc CNG stanic, v Evropě 4,2 tisíce.

Dojezd sériově vyráběných vozů činí běžně 500 až 600 kilometrů (tj. zhruba 400 km na CNG a 200 km na benzin z přídavné nádrže, kterou jsou vozy vybaveny).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *