Užijte si tmu s Hodinou Země 2012

Co mají společného Liberec, Opava a Hostětín? Spolu s celkem 134 obcemi České republiky loni na hodinu zhasly některé ze svých světel, aby se zúčastnily Hodiny Země. Připojením k této akci obce ukazují, že jim není lhostejný stav životního prostředí, zejména probíhající změna klimatu. S pěti tisíci...

Co mají společného Liberec, Opava a Hostětín? Spolu s celkem 134 obcemi České republiky loni na hodinu zhasly některé ze svých světel, aby se zúčastnily Hodiny Země. Připojením k této akci obce ukazují, že jim není lhostejný stav životního prostředí, zejména probíhající změna klimatu. S pěti tisíci městy, stovkami firem a miliony lidí z celého světa tak vysílají zprávu, že je třeba dělat více než dosud. Hodina Země se uskuteční i letos, a to 31. 3. od 20.30 do 21.30. Koordinátorem kampaně pro ČR je Ekologický institut Veronica.


Hodinu Země každoročně pořádá Světový fond na ochranu přírody (WWF). Její historie se datuje k 31. 3. 2007, kdy přes dva miliony domácností a firem v australském Sydney vypnuly na hodinu svá světla. Další rok se zapojilo již 370 měst a na hodinu potemněly i proslulé dominanty včetně mostu Golden Gate v San Francisku nebo Eiffelovy věže v Paříži. Hodina Země 2011 se stala patrně loňskou největší světovou událostí se zapojením veřejnosti. Zahrnovala 5251 měst a obcí ve 135 zemích světa a zasáhla životy více než 1,8 miliardy lidí.

ČR se do kampaně zapojila poprvé v roce 2010, kdy svým zhasnutím přispělo přes třicet obcí, mezi nimiž nechyběly např. Brno, Děčín či Havířov. V minulém roce se akce účastnilo již 134 obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. Vyslali tak společný signál, že je třeba klást větší důraz na ochranu klimatu, energetické úspory a šetrnější zacházení s životním prostředím.

Hodina Země 2012 však nese oproti loňskému roku výzvu ještě závažnější. Stejně jako v zahraničí mohou i české obce kromě symbolického zhasnutí ukázat, že to myslí s ochranou životního prostředí vážně. Může například jít o rozšiřování veřejné zeleně, instalaci šetrného veřejného osvětlení nebo zapojení obce do propagace Hodiny Země. Příkladem může být Valašské Meziříčí, které k Hodině Země 2012 chystá doprovodný program završený ohňovou show. Užijete si letos tmu i ve vaší obci?

Více informací lze získat na www.hodinazeme.cz.

JAN LABOHÝ
koordinátor Hodiny Země ČR
hodinazeme@veronica.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *