V Bohumíně letos vysadí stovky nových stromů

Bohumínská radnice plánuje vysadit letos přes sto nových stromů v různých částech města. Počítá se založením aleje u silnice vedoucí ke starobohumínskému hřbitovu a vymodeluje nový parčík ve Vrbici a v lokalitě Petra Cingra. Další stovky stromů zajistí náhradní výsadba, například v Pudlově či Záblatí.

Ještě na sklonku loňského roku přibylo v bohumínské městské části Skřečoň padesát vrb a dubů. Ve spolupráci s radnicí je vysadila Slezská společnost pro solidaritu. „Přestože jsme ostravský spolek, většina našich členů je z Bohumína. Když se nám podařilo získat dotaci z Evropského sboru solidarity na obnovu zeleně, volba padla právě na město, k němuž máme osobní vztah, a které je zasaženo znečištěným ovzduším,“ uvedl místopředseda sdružení Karel Janásek.

Po dohodě s odborem životního prostředí a služeb městského úřadu se členové spolku vydali do lokality Dolní pole. Jde o plochu u ulice Na Hrázi ve Skřečoni. „V těchto místech v minulosti proběhla masivní výsadba zeleně, část pozemku je ale silně podmáčena a některým druhům dřevin se zde nedaří. Spolku jsme poradili, aby z dotace zajistil duby a vrby, kterým zvýšené půdní vlhkostní podmínky nevadí,“ podotkl Rostislav Palán, který má na radnici na starosti mimo jiné i péči o veřejnou zeleň. Padesátku stromů by měl podle sdružení doplnit stejný počet ještě letos, sázení proběhne na jaře.

Samotné město letos založí dubovou alej u cesty vedoucí ke hřbitovu ve Starém Bohumíně. Půjde o výsadbu dvanácti až čtrnácti dlouhověkých dřevin. „Budou vzdáleny zhruba patnáct metrů od sebe, takže v prvních letech růstu ještě nebude funkce aleje patrná. Ocení ji až nastupující generace. Uvědomujeme si, že musíme sadit co nejvíce nyní, abychom zajistili našim potomkům život v zeleném a zdravém prostředí,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Další výsadba se plánuje v městské části Vrbice, kde má vzniknout malý parčík v oblasti Louny. A nový park založí radnice i v lokalitě P. Cingra za supermarketem Albert, kde aktuálně připravuje pozemky pro rodinnou výstavbu. „Celkem bychom chtěli letos vysadit okolo stovky stromů, další desítky přibudou díky dobrovolníkům,“ dodal Lumír Macura.

Zhruba čtyři stovky dřevin doplní v příštích letech zeleň ve městě jako náhradní výsadba za pokácené stromy. V případě města jde o staré a nemocné kusy. Náhradní výsadbu ale ve velké míře realizují na svých i městských pozemcích soukromé firmy, jejichž projektům musela původní zeleň ustoupit.

/tz/

Foto: Slezská společnost pro solidaritu *

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down