V Bohumíně začaly fungovat první zpomalovací semafory

Na rušné bohumínské výpadovce v městské části Skřečoň ve směru na Karvinou začaly včera fungovat chytré zpomalovací semafory. Doplnil je nový chodník i nasvětlený přechod pro chodce. Novinky by měly obyvatele rodinných domů bezpečně přivést k tamním autobusovým zastávkám.

Za opatření, která  povedou ke zklidnění dopravy, která tudy míří z Karviné na dálnici, radnice zaplatila 4,4 milionu korun.

„Obchvatu městské části Skřečoň se v nejbližších letech bohužel nedočkáme. I když s okolními obcemi tlačíme na Ministerstvo dopravy, aby začalo s jeho projektováním, zatím se k ničemu nemá. Proto se postupně pouštíme do vlastních opatření, která by měla vést  k bezpečnější dopravě v této části Bohumína. Jsme proto velmi rádi, že se nám podařilo pro stavbu přechodu a semaforů na křižovatce Polní a Bohumínské ulice (I/67) získat souhlas Ředitelství sinic a dálnic (ŘSD), které je vlastníkem této komunikace I. třídy,“ konstatoval bohumínský starosta Petr Vícha.

Chytré semafory (viz foto) zbrzdí řidiče při překročení povolené rychlosti. Úředníci při včerejším spouštění provozu byli svědky prvních brzdících manévrů. „Jezdí se tady opravdu rychle, žádný z řidičů v daném místě povolenou padesátkou nejel, takže jim na semaforu naskočila červená. A vzhledem k rychlosti měli docela problém to ubrzdit. Zatím jezdí řidiči v inkriminovaném úseku zpaměti, takže chvíli potrvá, než si zvyknou na zpomalovací semafory a na to, že tudy rychle jet zkrátka nemohou,“ uvedla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investice bohumínské radnice.

Na nové opatření se musí připravit i chodci. Chytré semafory totiž zaregistrují pouze rychle jedoucí vozidlo. Chodce na přechodu už nikoli. Když na semaforu naskočí červená pro rychle jedoucí auta, neznamená to, že chodci mají zelenou. Semafor totiž po zpomalení automobilu po pár vteřinách spustí vozidlům zase zelenou, což může ohrozit chodce. Aby chodec mohl bezpečně projít, musí na semaforu zmáčknout tlačítko a vyčkat na svou zelenou.

Hned druhý den od spuštění chytrých semaforů bohužel došlo v lokalitě ke střetu chodce s automobilem.  „Jezdí se tudy rychle a zpaměti. Všichni si na nové opatření musí zvyknout. Apelujeme na řidiče, aby při vjezdu do Bohumína ve směru od Karviné a výjezdu z Bohumína na Karvinou opravdu zpomalili, aby se podobná situace už neopakovala,“ řekl Petr Vícha.

Výstavba přechodu, chodníku i semaforů trvala tři měsíce. Součástí investice byla také úprava zdejších autobusových zálivů. Betonovou čekárnu nahradila nová prosklená a uprostřed vozovky přibyl bezpečnostní ostrůvek.

Další přechod s chytrým semaforem je v plánu uprostřed Skřečoně na frekventované ulici 1. máj u zdejší samoobsluhy Hanusek. Městu však pro jeho realizaci schází souhlas od Ředitelství sílnic a dálnic ČR (ŘSD).

„U obchodu plánujeme rozšířit přechod o další semafory, které budou reagovat na rychlost projíždějících aut. Získání souhlasu je ale administrativně velmi složité a nebude jednoduché jej získat. Ředitelství silnic a dálnic k němu totiž potřebuje vyjádření Ministerstva dopravy i financí, a tam to zatím vázne. Proto jsme rádi, že alespoň u jednoho z plánovaných přechodů jsme souhlas dostali a mohli jsme jej zrealizovat,“ uzavřel Petr Vícha.*

/zr/

Foto: Lucie Balcarová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down