01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Brně se bude mluvit o investicích v řádu desítek miliard

Výrazným efektem veletrhu URBIS INVEST 2006 je upevňování povědomí ve světovém investorském prostředí o možnostech v naší zemi. Takovou věc nelze uchopit do rukou, ale je velmi důležitá, byť často přinese výsledky až v delším časovém odstupu.

Tvrdí to Ing. Jana Ostrá, vedoucí manažerka projektu Stavební veletrhy a URBIS INVEST 2006. Proto také veletrh URBIS INVEST, který se v Brně uskuteční souběžně se Stavebními veletrhy ve dnech 25. až 29. dubna, považuje za významnou příležitost i pro menší obce a města. "Mnohdy oprava pivovaru, starých kasáren, zámku v majetku samosprávy kvůli nedostatku finančních prostředků zbytečně dlouho čeká na své znovuzrození. URBIS INVEST nabízí možnost je nalézt. V takové pomoci starostům, primátorům a hejtmanům vidíme svoji devízu," míní Ing. Jana Ostrá.

Na veletrhu se představí kompletně všechny kraje včetně Prahy s nabídkami investičních příležitostí na svém území. Máte však už přehled o tom, jaký je o tuto přehlídku investičních příležitostí zájem z ciziny? Kolik přijede investorů, makléřů a developerů, které významné zahraniční společnosti se chtějí s touto prezentací seznámit?

V prvé řadě navazujeme na změny v obsahu veletrhu URBIS z loňského roku. Ambicí pokračující proměny projektu URBIS na URBIS INVEST je vytvořit obdobu investičního veletrhu v Mnichově pro střední Evropu. Na rozdíl od velkých a zavedených evropských veletrhů představujeme jednoznačně nejširší nabídku "veřejných" investičních příležitostí ČR s cílem obsáhnout zejména střední a východní Evropu. Propojení URBIS INVEST na komplex Stavebních veletrhů Brno 2006 dává řadu dalších možností jako expozice municipality v těsné blízkosti TOP tuzemských stavebních firem - Skanska CZ, VCES, Metrostav, Subterra, ŽS Brno, SSŽ, TCHAS, VOKD, které soustřeďují řadu zahraničních investorů a developerů.

Za komplex Stavební veletrhy Brno a URBIS INVEST mohu z potvrzených oficiálních zahraničních účastí jmenovat Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Rusko či Kanadu. Celkem jde o vystavovatele z 23 zemí světa. Například Polsko uvede oficiální prezentaci pod záštitou ambasády, samostatně se představí město Wroclaw, polské agentury pro podporu investic PAIIZ a očekáváme i delegace zástupců polských měst a firem. Dolaďuje se prezentace Tatarské republiky a Běloruska.

A co Slovensko?

Pro letošní ročník je partnerskou zemí. Pro jeho prezentaci na URBIS INVEST spolupracujeme s řadou slovenských partnerů od ministerstev po soukromé subjekty. Veletrh je na Slovensku podporován na nejvyšší úrovni. Tak třeba ministr výstavby a regionálního rozvoje SR Lásló Gyurovszky převzal na veletrhu záštitu nad slovenskými kraji, městy, regiony a firmami. Při přípravě veletrhu úzce spolupracujeme také se Slovenskou obchodní a průmyslovou komorou a jedním z významných partnerů je i Sdružení měst a obcí Slovenska, které se připojilo k aktivitám Svazu měst a obcí ČR, tradičního spoluorganizátora této akce. Speciálně pro vystavovatele ze Slovenské republiky připravujeme možnost exkluzívní prezentace v rámci Slovenského dne.

Jak konkrétně se bude téma Zelená energie prolínat i veletrhem URBIS INVEST a reagovat na potřeby, ale také možnosti měst, obcí a krajů?

V souvislosti se "zelenou energií" se chystají doprovodné odborné programy v podobě seminářů a hlavně poradenství, které připravujeme spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), VUT Brno, Cechem topenářů a instalatérů a mnoha dalšími subjekty z tuzemska i zahraničí. Laik i odborník proto bude moci získat jak úzce specializovanou informaci, tak ucelenou představu o využití alternativních energetických zdrojů, uplatnění regulace a eliminace ztrát energie v budovách, využití finančních zdrojů Evropské unie pro rozvoj technologií zaměřených na "zelenou energii" atd.

Mezi už přihlášenými nechybějí ani takové významné společnosti jako třeba Akuterm sklo, a. s., JUB, a. s., Nobasil CZ, s. r. o., Rigips, s. r. o., Rockwool, a. s., Tepelná čerpadla IVT, s. r. o. Také další z dosud sedmi desítek přihlášených firem mají vztah k tématu Zelená energie.

Jakého dalšího druhu a zaměření se představí firmy na veletrhu?

Možná bych spíš měla začít od projektů, které v Brně budou prezentovat konkrétní firmy, developeři a poradenská sdružení. Například projekt Živá nádraží. Pod tímto názvem České dráhy představí možnosti masívní revitalizace nádražních budov. Projekt se opírá o čtyři pilíře: revitalizaci zhruba 60 nádraží ve spolupráci s komerčními partnery metodou PPP (partnerství veřejného a soukromého sektoru), revitalizaci nádraží ve spolupráci se společností GrandiStazioni či s dalšími partnery.

Jde o nádraží v Karlových Varech, Mariánských Lázních a také o Prahu-hlavní nádraží, která jsou realizovaná právě ve spolupráci s GrandiStazioni. Návštěvníci veletrhu se však také budou moci seznámit s revitalizací železničních stanic, jak ji provádějí vlastními silami České dráhy. Například z Moravskoslezského kraje to bude komplexní revitalizace staničních budov v Českém Těšíně, Frýdku-Místku, Ostravě-střed, Veřovicích či v Novém Jičíně atd.

Zajímavá bude i ukázka Rezidenčního a kancelářského projektu Churchill Square. To vše doplní konference Českých drah o využití regionálních tratí, které zejména v turistickém ruchu dávají perspektivu řady investičních příležitostí.

Ve spolupráci s Libereckým krajem se představí Euroregion Nisa patřící mezi nej-aktivnější regiony v ČR z hlediska dopravní obslužnosti. Nachází se mezi městy Zittau v Německu, Jelenia Góra v Polsku a českými městy Liberec a Jablonec nad Nisou. Cestující i podnikatelé by měli dostat k dispozici moderní mezinárodní veřejný dopravní systém, který zvýší zájem o celý region a zajistí příliv dalších investic. Projekt by měl rovněž naplnit dopravně politické cíle Evropské unie a České republiky, vytvořit ekologickou variantu vůči individuální automobilové dopravě a zlepšit dostupnost center měst z příměstských oblastí.

Stát převádí na kraje nebo města řadu vojenských objektů. Na řadě míst jsou nevyužité někdejší tovární areály. Síly municipalit však bývají omezené.

Diskutovat o tom budeme v doprovodném programu veletrhu. Nevyužívané a postupně chátrající nemovitosti, pro něž se vžil název brownfields, jsou celosvětovým problémem. Zde spolupracujeme jednak s CzechInvestem, jednak s Ústeckým a Moravskoslezským krajem. Oživovat brownfields bývá čtyřikrát dražší než stavět "na zelené louce". Kolik je brownfields u nás, se zatím přesně neví. Dosavadní snahy o jejich zmapování se dosud omezují na severní oblasti republiky (od Krušnohoří až po Ostravsko). Příkladem využití je průmyslová zóna Ústeckého kraje Triangl. Jednotlivé kraje připravují prezentace investičních projektů. Například Karlovarský kraj bude propagovat využití letiště, které převzal do své gesce. Probíhá tam proměna rekultivované Sokolovské pánve, kde se již dnes hraje golf a na zatopené ploše bývalých hnědouhelných dolů tam bude působit jachtklub. S obdobnou prezentací se do Brna chystá Moravskoslezský kraj.

S mírnou nadsázkou můžeme říct, že v době veletrhu se bude diskutovat o investicích v desítkách miliard. Vezměte si jen přestavbu dopravy v Brně za více než 500 miliónů, změny v dopravní infrastruktuře v Praze a Středočeském kraji. Nové využití průmyslových zón v Moravskoslezském kraji a Zlíně, kde investice jsou řádově také ve stovkách miliónů.

Nabídky investičních příležitostí budou zejména zahrnovat průmyslové zóny, technologické parky, brownfields, dálnice, komunikace, sítě, sanace ekologických zátěží, zdravotnictví, sociální služby, leteckou dopravu, vodohospodářství, odpadové hospodářství, obnovitelné zdroje energie, turistický ruch, volnočasové aktivity apod.

O Česko je mezi investory zájem a věříme, že se to projeví i na veletrhu.

V jakém nákladu bude vydán Katalog investičních příležitostí a jak jej bude možné získat?

Už loni byl o něj nesmírný zájem. Opět bude určen na prezentaci investičních nabídek investorům a bude k dispozici zejména zahraničním návštěvníkům a pro potřeby developerských firem. V minulém roce přinesl nabídku 146 průmyslových ploch o celkem více než 4600 hektarů. Letos plánujeme navíc i samostatnou část, která bude věnována investičním příležitostem na Slovensku. Plánovaný náklad je 2000 výtisků.

Kde lze dopředu hledat podrobnější informace o doprovodném programu i další nabídce v rámci URBIS INVEST? Mám na mysli například služby poradenského centra Ministerstva pro místní rozvoj?

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) skutečně připravuje pro podnikatele i sféru veřejné správy řadu akcí. Svůj stánek koncipuje jako konzultační centrum MMR a evropských fondů. Informace tam bude možné získat z oblastí nového stavebního zákona a stavebního řádu, zákona o zadávání veřejných zakázek či o koncesním zákonu (PPP). Dále o novinkách z dotačních programů MMR a z chystaných regionálních operačních programů a Integrovaného operačního programu na období let 2007 až 2013. Připravena je i konference "Rozvoj měst, urbanismus a kohezní politika" s tématy jako Evropský koncept udržitelného rozvoje sídel v podmínkách nových členských států či Přístupy k revitalizaci sídlišť. Podrobnosti lze nalézt na www.urbisinvest.cz

Jaký bude další podíl partnerů veletrhu URBIS INVEST a co budou nabízet jeho návštěvníkům?

Oficiální záštitu nad projektem investičního veletrhu převzala Asociace krajů ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvo výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky. Spolupořadatelem je Svaz měst a obcí ČR, dalšími partnery jsou Sdružení měst a obcí Slovenska, Česká asociace rozvojových agentur, Asociace realitních kanceláří ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a CzechInvest.

Doprovodný program ukazuje jejich aktivity. V řadě případů se na veletrhu uskuteční setkání na nejvyšší úrovni. Vedle zástupců vlád ČR a SR to například budou aktivity Asociace krajů ČR. Ta připravila zasedání některých svých odborných orgánů a své rady.

Jaký očekáváte trend veletrhu na příští léta?

Tuto perspektivu opíráme i o několik následujících údajů. Za první tři čtvrtletí loňského roku do České republiky přišly zahraniční investice ve výši 224 miliard korun, zatímco za rok 2004 to bylo 115 miliard korun. Stávající investoři dále expandují a rozšiřují u nás nejen svou výrobu, ale zakládají i centra sdílených služeb a přesouvají sem své výzkumné a vývojové aktivity.

Agentura CzechInvest loni zprostředkovala 154 nových zahraničních a domácích investičních projektů v hodnotě přes 73 miliard korun, což je o osm projektů a 20 miliard korun více než v roce 2004. Díky těmto novým investicím vznikne v ČR v nejbližších letech nejméně 21 653 nových pracovních míst.

Perspektivu veletrhu podtrhuje i účast a spolupráce s kancelářemi evropského a světového významu. Z těch největších je to Squire, Sanders & Dempsey, v. o. s., advokátní kancelář s jedinečnou sítí v regionu střední Evropy a silným zastoupení v Bruselu. V USA je uváděna každý rok mezi prvními 5 advokátními kancelářemi v oblasti financování měst, obcí, veřejnoprávních subjektů a projektů v oblasti infrastruktury.

Dále je to Cushman & Wakefield Healey & Baker, společnost byla založena v roce 1917, dnes jí patří 175 kanceláří v 50 zemích světa. Majitelům nemovitostí, nájemcům a investorům přináší komplexní řešení ve formě nabídky poradenství, realizace a řízení v průběhu celého procesu nakládání s nemovitostmi. Nebo ING Real Estate Development Česká republika, mezinárodní realitní developerská společnost, která je součástí ING Real Estate a celosvětově působící finanční skupiny ING Group. Jde o jednu ze tří největších realitních firem na světě.

Stavební veletrhy Brno

Duben je tradičním měsícem pro Stavební veletrhy Brno, které budou zahrnovat tři samostatné projekty: 11. mezinárodní stavební veletrh IBF, 7. mezinárodní veletrh technických zařízení budov SHK BRNO, 3. mezinárodní veletrh osvětlovací techniky, elektroinstalací a systémové integrace budov ELEKTRO. Společně tyto tři veletrhy poskytují ucelený pohled na veškeré oblasti v oboru stavebnictví a investic ve stavebnictví. Loni to bylo 1521 vystavujících firem z 24 zemí na ploše 74 440 m2 při účasti takřka 100 tisíc návštěvníků. Souběžně se Stavebními veletrhy se bude konat veletrh URBIS INVEST.

 

URBIS INVEST 2006

Veletrh URBIS INVEST 2006 vychází z dosavadního Fóra investičních příležitostí URBIS. Fórum URBIS loni představilo 142 vystavovatelů včetně expozic 11 krajů, Prahy a 37 měst a obcí, které prezentovaly na 150 rozvojových zón o celkové rozloze 4400 ha. I přes tato uspokojivá čísla a pozitivní ohlasy se ukázala zjevná nutnost jeho nové profilace. Veletrh URBIS INVEST letos nově zahrne oblasti investic, financí, realit, veřejné správy a technologií pro města a obce, pro cílovou skupinu zejména z řad investorů, finančních institucí, developerů. Závazně je přihlášeno všech 14 krajů ČR včetně hlavního města Prahy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down