V čele Sdružení místních samospráv ČR je po dnešku europoslanec Stanislav Polčák. V této funkci budu apolitický, říká

Na svém V. republikovém shromáždění, které se dnes konalo v obci Vír na Žďársku, si Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) zvolilo nového předsedu. Stal se jím poslanec Evropského parlamentu JUDr. Stanislav Polčák (STAN). Střídá ve funkci bývalou senátorku Ing. Janu Juřenčákovou, která na vedení SMS ČR rezignovala letos v dubnu. Stanislav Polčák byl na funkci předsedy sdružení jediným kandidátem.

Stanislav Polčák podle svých slov uvažuje o tom, že by v čele SMS působil patrně jen dva roky, ačkoliv dnešní volbou získal standardní čtyřletý mandát. Ve funkci předsedy sdružení chce být důsledně apolitický a naznačil i to, že se nebude bránit větší spolupráci se Svazem měst a obcí ČR, protože řadu problémů, jimž musí čelit územní samosprávy, se lépe a rychleji může podařit odstranit pouze společně. Nicméně Stanislav Polčák připomněl rovněž fakt, že mezi oběma organizacemi přetrvávají i mnohé rozdíly, což je dáno odlišnými zájmy jednotlivých velikostních kategorií obcí, které zastupují. Členy Sdružení místních samospráv jsou zejména menší sídla.

Na dotaz z pléna ohledně Polčákova vztahu k centrálnímu registru smluv kandidát na předsedu SMS ČR ještě před vlastní volbou otevřeně sdělil, že se postupně s myšlenkou registru ztotožnil, protože má za to, že obce jako celek by měly být do jisté míry transparentnější. Nicméně i ve funkci předsedy SMS ČR se hodlá velmi usilovně zasazovat za to, aby se na obce nepřenášely další a další zbytečné povinnosti, a naopak jim těchto úkolů z centra ubývalo.*

/rš/

Výskedkům jednání V. republikového shromáždění SMS ČR se budeme více věnovat v říjnovém vydání Moderní obce s datem expedice z tiskárny už 6. 10.

 

K foto: Stanislav Polčák během svého vystoupení, v němž republikovému shromáždění Sdružení místních samospráv ČR vysvětloval své představy o fungování a dalším směřování této organizace.

Foto: Ivan Ryšavý

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *